Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
16/12/2017 - 19:05

Chełmiec miastem: Wójt i przewodniczący rady popełnili przestępstwo podczas konsultacji społecznych?

Jak podała NTV, 12 grudnia do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy przez wójta Bernarda Stawiarskiego i przewodniczącego Rady Gminy, Józef Zygmunta. Zawiadomienie złożyli mieszkańcy gminy.

Z ostatniej chwili: Chełmiec: Józef Zygmunt: Ja tylko organizuję pracę rady! Nie mam kompetencji do weryfikowania wyników konsultacji społecznych!

Zarzucają oni obu samorządowcom wprowadzanie mieszkańców w błąd, niedopełnienie obowiązków, naruszenie interesu publicznego i poświadczenie nieprawdy, co do rzeczywistych wyników konsultacji związanych z przekształceniem Chełmca w miasto.

Zobacz też: "Płatni zdrajcy” i „pachołki ratusza”? Bernard Stawiarski głośno milczy o swej skandalicznej wypowiedzi

Jak podaje NTV: - W uzasadnieniu czytamy m.in., że wójt decyzję o przeprowadzeniu konsultacji w formie zebrań wiejskich podjął na "własną rękę", bardzo ogólnie określając sposób w jaki będą podejmowane uchwały. Podobnie było gdy chodziło o anonimowe ankiety. Nie został określony żaden sposób kontroli na ich wydawaniem, odbieraniem czy przekazywaniem ich do gminy.

Autorzy zawiadomienia wskazują też, że w konsultacjach przeprowadzonych za pomocą ankiet zagłosowało  jedynie 15,3% wszystkich uprawnionych do głosowania osób co powoduje, że oświadczenie wójta o 65 proc. mieszkańców opowiadających się za przekształceniem Chełmca w miasto jest kłamstwem.

Zobacz też: Chełmiec nie będzie miastem póki minister spraw wewnętrznych nie sprawdzi rzetelności konsultacji społecznych

Przypomnijmy. Ankiety, zupełnie anonimowe dołączone były do informacji o wymiarze podatku od nieruchomości. Nikt nie kontrolował tak naprawdę ich przepływu, sposobu dostarczania do gminy ani tego, kto je tak naprawdę wypełnił. Radni opozycyjny od początku twierdzili, że ta forma konsultacji jest skandaliczna i zupełnie niemiarodajna. O gwarancji jej rzetelności nie wspominając.

Większość mieszkańców gminy i wszyscy radni opozycyjni od początku stali na stanowisku, że konsultacje społeczne powinny odbyć się na spotkaniach sołeckich, odpowiednio wcześniej nagłośnionych lub w jakiejś innej, ale imiennej formie.

Do sprawy wrócimy. Skan zawiadomienia – NTV

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe