Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
16/01/2018 - 13:55

Kiedy mieszkańcy Chełmca będą mogli zarejestrować swoje samochody?

Kiedy mieszkańcy gminy Chełmiec znów bez problemów będą mogli rejestrować auta w Wydziale Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym? Dyrektor wydziału ma bardzo dobre wieści.

Zgodnie z przewidywaniami GUS z powodu niezapowiedzianej rewolucji w sprawie przyznania Chełmcowi statusu miasta dopiero od 1 stycznia 2019 a nie jak początkowo zapowiadano od 1 stycznia 2018 system CEPiK służący do m.in. rejestracji samochodów nie widział gminy Chełmiec.

A to dlatego, że słowniki, które są podstawą funkcjonowania systemów statystycznych w Polsce od 2 stycznia zaprogramowane były na gminę miejsko wiejską, w których Chełmiec miał pełnić rolę miasta a nie wsi, na czym ostatecznie stanęło.

O szczegółach problemów pisaliśmy w publikacji GUS "wykrakał": mieszkańcy gminy Chełmiec nie mogą zarejestrować aut

Niezależnie po czyjej stronie jest wina za zamieszania, mieszkańcy gminy od 2 stycznia nie mogą zarejestrować pojazdu w Starostwie Powiatowym.

Początkowo zapowiadano, że problem zostanie rozwiązany w ciągu kilku dni, dziś jest już 16 stycznia a na drzwiach siedziby starostwa nadal widnieje komunikat, którego treść sprowadza się do jednego - Wydział Komunikacji mieszkańców gminy Chełmiec nie obsługuje.

Jak długo to jeszcze potrwa? GUS odpowiedzialny za słowniki stanowiące podstawę systemu zaktualizował danej już 3 stycznia.

Tym samym dyrektor wydziału ma bardzo optymistyczne wieści. - Podczas trzech kolejnych rozmów z obsługą programu CEPiK usłyszałem, że dziś, czyli 16 stycznia system ma zacząć sprawnie działać - zapowiada Tomasz Czerniec.

Czy ten optymizm ma jakieś uzasadnienie w praktyce? Przecież w komunikacie wiszącym na drzwiach starostwa jak byk stoi, że wszystko miało do normy wrócić już 9 stycznia. Jak najbardziej. Przez pierwsze styczniowe dni system CEPiK w ogóle nie widział ani Chełmca, ani sołectw z terenu gminy. Dziś w systemie już pojawiły się nazwy miejscowości, ulice itp. I tylko jeszcze na etapie zatwierdzenia zapisanych danych w centralnej bazie, CEPiK odmawia posłuszeństwa.

Ilu mieszkańców gminy ucierpiało na zamieszaniu? Ilu odprawiono od 2 stycznia z kwitkiem? – Nie liczyliśmy – komentuje dyrektor. Pytamy go czy są jeszcze jakieś problemy z którymi muszą się zmierzyć chełmieccy petenci. - Nie, problem wystąpił jedynie przy rejestracji pojazdów – zapewnia szef wydziału.

Przy okazji uspokaja wszystkich zniecierpliwionych i tych, którzy mają obawy, że opóźnienie w przerejestrowaniu, rejestrowaniu pojazdu może mieć dla nich jakieś przykre skutki. – Na założenie wniosku o rejestrację pojazdu mamy miesiąc od dnia zakupu.

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020