Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
21/08/2019 - 12:30

Chełmiec: kanalizacja w Świniarsku mocno przeterminowana. Kiedy z nią skończą?

Prace przy budowie nowej sieci kanalizacyjnej w Świniarsku powinny zakończyć się już w maju. Mamy sierpień i nadal pół sołectwa rozkopane. Prace trwają też na drodze do szkoły podstawowej, a przecież rok szkolny za pasem. Co się dzieje?

Temat budowy alternatywnej dla wadliwie położonej sieci kanalizacyjnej w Świniarsku od początku, od chwili otrzymania mandatu radnego, pilotuje radny Jakub Ledniowski. Od początku samorządowiec nie ukrywał, że z dotrzymaniem terminów może być naprawdę trudno, bo wykonawca wszedł na teren budowy z dużym opóźnieniem a na dodatek zaczął prace w miejscu innym niż pierwotnie zakładano. Po interwencji Ledniowskiego harmonogram prac miał być, i w dużej mierze był, na bieżąco ustalany z mieszkańcami. Ale straconego czasu nie udało się nadrobić.

Obecnie mamy sierpień a część sołectwa nadal rozkopana. Po ulewnych deszczach wykopy pod instalację napełniają się błotem, co też wykonawcy nie pomaga, a dodatkowo mieszkańcy systematycznie skarżą się w straży gminnej, że część miejsc objętych pracami nie jest właściwie zabezpieczona. Po kolejnej serii telefonów, tym razem miejscowi skarżyli się, że jest problem z przejezdnością drogi Świniarsko - Gaj - szkoła podstawowa (za pasem rozpoczęcie roku szkolnego)  Ledniowski skontaktował się bezpośrednio z kierownikiem budowy. Czego się dowiedział?

Zobacz też: Chełmiec: fuszerka dosłownie topi gminę! Co się dzieje na Batalionów Chłopskich?

- Tak jak wcześniej wspominałem, trwa zagęszczanie podłoża (mieszanie cementu ze żwirem i ziemią), jedna strona została ukończona. Na tę chwilę trwają prace na drugiej stronie drogi (przeciwległej do wodociągów) – informuje rajca na swoim samorządowym profilu. - Do 1 września wykonawca chce zakończyć prace wysypania klińca i utwardzenia (prace przygotowawcze bezpośrednio pod położenie asfaltu). Wszystko zależy również od warunków atmosferycznych.

Zobacz też: Chełmiec: podtruwani fekaliami? Kto odprowadzał ścieki z szamba w las

Kolejna istotna rzecz jaką usłyszał radny, to deklaracja, że pozostałe drogi po położeniu sieci będą remontowane na bieżąco – wykonawca musi je przywrócić do stanu pierwotnego. A teraz najważniejsze – Ledniowskiemu udało się zobowiązać kierownika budowy, by ten na bieżąco informował go o rozkopywaniu kolejnych ulic, a tym samym o terminach wszystkich ograniczeń w ruchu, które wynikają z tych prac. Radny z kolei deklaruje, że sam weźmie na siebie obowiązek przekazywania tych informacji bezpośrednio mieszkańcom.

Jednocześnie sam przedstawiciel wykonawcy apeluje, by mieszkańcy w miarę możliwości poruszali się alternatywnymi do rozkopanych drogami, by prace kanalizacyjne mogły być prowadzone w jak najszybszym tempie a przede wszystkim płynnie. Przy okazji podczas naszej ostatniej rozmowy Ledniowski zastrzegał, że będzie się przyglądał jak gmina rozliczy wykonawcę z niewywiązania się z terminu ukończenia inwestycji. - W umowie są na pewno uwzględnione kary umowne - zaznaczał.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)