Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
18/09/2023 - 16:25

Chełmiec: już można wyprowadzić tiry z centrum miejscowości

Czy to możliwe? Czy po otwarciu łącznika obwodnic w Chełmcu uda się wyprowadzić z centrum miejscowości wszystkie jeżdżące tędy tiry? O takiej ewentualności wójt gminy wspominał już w lipcu a my sprawdzamy, czy za propozycją poszły czyny.

Chełmiec: łącznik otwarty, już można wyprowadzić tiry z centrum miejscowości

Po półtorej roku od wbicia łopaty, z kilkutygodniowym opóźnieniem oddany został dziś do użytku łącznik północnej i zachodniej obwodnicy Nowego Sącza. Inwestycja kosztowała około 50 milionów złotych a cały odcinek mierzy 1 406 m długości i łączy rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej.

Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna? Przytoczmy liczby, które podaje przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Kacper Michna. - Ruch pojazdów na tym skrzyżowaniu zmierzyliśmy tuż przed pandemią. W styczniu 2020 roku codziennie przejeżdżało tędy ponad 26 tysięcy pojazdów, w tym ponad 3,6 tysiąca samochodów ciężarowych i dostawczych. Nowa trasa domyka od zachodu północną obwodnica Nowego Sącza i wyprowadza z centrum ruch tranzytowy, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców. 

KGW Paszyn dzieli się przepisem na pyszną zupę fasolową

A my nie zapominajmy, że oddany właśnie łącznik może mieć kardynalne znaczenie dla bezpieczeństwa i płynności ruchu w samym Chełmcu. O co chodzi? O przerzucenie właśnie tam całego ruchu ciężarowego i wyłączenie z niego dróg, którymi tiry jeżdżą dziś w okolicy Urzędu Gminy. Chodzi m.in. o ulice Papieską i Podegrodzką, którymi docelowo mogłyby się poruszać jedynie ciężarówki z towarem obsługujące okoliczne sklepy. Władze gminy Chełmiec wspominały już o tym w lipcu a my dziś dzwonimy z prośbą o komentarz do administratora owych ulic, czyli do Powiatowego Zarządu Dróg.

- Do dziś nikt u nas formalnie takiego wniosku nie złożył – usłyszeliśmy od dyrektora Adama Czerwińskiego.

Oczywiście ostateczne decyzje w tej sprawie będą należały do starosty, ale zanim porozmawiamy bezpośrednio z Markiem Kwiatkowskim, najpierw poprosimy Was, naszych Czytelników, kierowców i mieszkańców gminy Chełmiec, o opinie w tej sprawie. Przesyłajcie je pod adres [email protected]  ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu