Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
05/06/2017 - 09:45

Chełmiec i Gnojnik mogą zaprzepaścić budowę „Sądeczanki”?!

Dziś (5 czerwca) w Nowym Sączu gościł minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński z Krakowa. Przyjechali na zaproszenie ministra Wiesława Janczyka i przywieźli alarmujące wieści. Gnojnik i Chełmiec nie zgadzają się na przedstawione im do konsultacji warianty Sądeczanki. Jeśli nie uda się wypracować konsensusu do końca roku 2017 "Sądeczanka" wypadnie z krajowego programu budowy dróg krajowych.

Z ostatniej chwili: Wójt Stawiarski gwarantuje: Chełmiec nie oprotestuje żadnego wariantu „Sądeczanki”!

Zobacz też: Na jaki wariant „sądeczanki” stawia wiceminister finansów Wiesław Janczyk?

Chełmiec a ściślej wójt Bernard Stawiarski przy pełnej zgodzie mieszkańców m.in. Dąbrowy oczekuje by Sądeczanka została wybudowana po lewej stronie Dunajca, tak jak miała biec obwodnica po wałach. Wymagałoby to budowy zupełnie nowego mostu, zupełnie innej przeprawy niż ta, którą GDDKiA chce zacząć budować w przyszłym roku w Kurowie.

W Gnojniku problem jest zdecydowanie większy. Sugerowany przez samorząd i mieszkańców przebieg drogi wiązałby się z koniecznością budowy dwóch tuneli. – Koszt budowy jednego metra tunelu to 300 tysięcy złotych – obrazuje Tomasz Pałasiński dyrektor GDDKiA w Krakowie.

W tym wypadku GDDKiA rozważa przygotowanie szóstego, kompromisowego wariantu drogi. W przypadku Chełmca takiej możliwości nie przewiduje. Ile czasu może trwać wypracowanie konsensusu w Gnojniku?

Zobacz też: „Sądeczanka”, Chełmiec ma swój typ: wariant 0.1, ten pomarańczowy

- Chcielibyśmy zrobić to w tym roku. Żeby dalej ruszyły prace przygotowawcze, czyli żeby uzyskać decyzję środowiskową, żeby trwały prace koncepcyjne musimy mieć wariant wybrany w tym roku. Szósty wariant kompromisowy jest przez nas, przez projektanta przygotowany. Oczywiście ja to muszę jeszcze skonsultować z ministerstwem żeby to wyszacować. Jeżeli będzie zgoda to przedstawimy go samorządowi do dalszych konsultacji – mówi o kulisach przedsięwzięcia dyrektor.

Co dalej w Chełmcu? - Tu raczej chcemy rozmawiać. Nie chcielibyśmy iść pod drogę podstokową, po osuwiskach przerzucając ją na drugą stronę, bo w przyszłym roku rusza budowa mostu w Kurowie za 150 milionów  i gdybyśmy poszli w ten wariant forsowany przez gminę Chełmiec, to ten most traci sens w ogóle.

Czy to oznacza, że wójt Stawiarski cały czas upiera się przy drodze po lewej stronie Dunajca?

Chełmiec i Gnojnik mogą zaprzepaścić "Sądeczankę"?
Chełmiec i Gnojnik mogą zaprzepaścić "Sądeczankę"?


Dziękujemy za przesłanie błędu