Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
06/03/2018 - 10:35

Chełmiec: Gdzie się podziały wyniki konsultacji społecznych w sprawie miasta?

Gdzie można znaleźć wyniki konsultacji społecznych w sprawie nadania Chełmcowi praw miejskich? W Biuletynie Informacji Publicznej ich nie ma.

O zamieszaniu związanym z nadaniem Chełmcowi praw miejskich pisaliśmy m.in. w publikacjach 

Chełmiec nie będzie miastem póki minister spraw wewnętrznych nie sprawdzi rzetelności konsultacji społecznych 

Chełmiec do roli miasta nie dojrzał: Stawiarski jako burmistrz wcale poklasku u wojewody nie miał 

Chełmiec miastem: Wójt i przewodniczący rady popełnili przestępstwo podczas konsultacji społecznych? 

Rząd ogłosił: Chełmiec nie będzie miastem. Wójt Stawiarski podnosi larum

Teraz nasz Czytelnik zwraca uwagę na fakt, że , że wyniki konsultacji społecznych, które były podstawą do przystąpienia przez władze gminy do procedur związanych z nadaniem Chełmcowi praw miejskich zniknęły ze strony BIP gminy Chełmiec.

 - Kto podjął decyzję w tej sprawie i dlaczego? Gdzie obecnie mieszkańcy gminy mogą znaleźć informacje w tej sprawie? – docieka mężczyzna, który nie chciał się przedstawić, ale jednocześnie twardo obstawał przy stanowisku, że gmina powinna „trzymać te wyniki na wierzchu, tak by każdy mógł w każdej chwili do nich sięgnąć”.

Uwagi skonfrontowaliśmy z sekretarzem gminy Chełmiec Arturem Borutą, który z miejsca podkreślał, że wyniki z BIP zniknąć nie mogły, bo nigdy ich tam nie było. – BIP nie jest prowadzony przez gminę, tylko przez Urząd Marszałkowski. Każde zamieszczenie publikacji, każda zmiana jest rejestrowana: data, godzina, stara treść i nie ma możliwości, by coś zniknęło, by coś usunąć – podkreśla z całą stanowczością.

W zakładce konsultacje społeczne są obecnie wyniki wielu innych konsultacji, co widać na załączonym powyżej screenie. Czy informacja o wynikach tak ważnych konsultacji, jak zmiana statusu Chełmca też nie powinna w takim razie zostać tu umieszczona? Boruta twierdzi, że nie ma takiego obowiązku. Jak w takim razie zainteresowani mają je znaleźć? Sekretarz gminy twierdzi, że są dostępne na stronie gminy. Sprawdzamy, Rzeczywiście wyniki są, ale odszukać je można tylko za pomocą internetowej wyszukiwarki i z pominięciem szczegółowych wyników z poszczególnych sołectw. Kolejna rzecz - udało się nam znaleźć dane jedynie z konsultacji przeprowadzonych w formie ankiet. Wyników z z wcześniejszych zebrań sołeckich próżno szukać. 

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: BIP/ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu