Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
02/08/2019 - 16:15

Chełmiec: dziura w sieci wodociągowej namierzona w Klęczanach. Co dalej?

Od północy z 1 na 2 sierpnia bez wody są wyżej położone przysiółki w sołectwie Krasne Potockie, część Marcinkowic oraz część Klęczan w gminie Chełmiec. Pracownikom udało się już namierzyć nieszczelność w sieci, która jest tego powodem. Ale co z wodą?

O awarii pisaliśmy w publikacji Chełmiec: znów brakuje wody w kranach! Dziura w sieci

Zbiornik pod lasem w Marcinkowicach napełnia się właściwie, ale woda z sieci schodzi tak szybko, że system nie jest w stanie dostarczyć jej do kranów u odbiorców. Pracownikom ZGKiM udało się już namierzyć źródło problemów. Okazało się, że doszło do rozszczelnienia a tym samym ubytku wody na terenie miejscowości Klęczany. Trwa usuwanie awarii a pracownicy komunalki działać mają do skutku.

Informacje na temat problemów znów umieszczone są jedynie na stronie chelmiec.pl Mieszkańcy znów dzwonią do naszej redakcji, że to nie jest wystarczający sposób informowania mieszkańców. Już podczas poprzednich problemów, długich przerw w dostawie wody sołtysi większości sołectw komentowali, że gmina o wszelkich takich problemach powinna ich informować na bieżąco telefonicznie. Jak widać mimo deklaracji, że system informowania i reagowania na awarię zostanie zmodyfikowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, gmina nadal korzysta jedynie z medium, którego nie można w żadnym wypadku traktować jako powszechne.

- Mieszkańcy dzwonili do mnie już przed siódmą i pytali mnie co się dzieje, dlaczego znów nie ma wody. A mnie jak zwykle gmina o niczym nie poinformowała. Wiem tylko tyle, co wyczytam na stronie internetowej gminy i teraz od pani dowiedziałam się, że udało się namierzyć, gdzie jest problem – mówi nie kryjąc goryczy sołtys Marcinkowic Katarzyna Bobak. O sposobie zaopatrzenia w wodę do czasu naprawy też nie ma do tej chwili, czyli już 12 godzin od wystąpienia przerwy w jej dostawie też nikt się nie zająknął. A zbliża się weekend.

- Przed wyborami potrafił zorganizować wolontariuszy żeby dostarczyć paczki dla seniorów. Gdzie są teraz ci wolontariusze? – pyta mieszkanka Marcinkowic. – Beczkowozy powinny jeździć po gminie już od rana a tu znowu nikt nic nie wie! Ta sprawa nadaje się do prokuratury – grzmi kobieta, która zaznaczyła, że swoje stanowisko bez owijania w bawełnę ma zamiar przedstawić radnym, bo najwyższa pora by podjąć w tej sprawie zdecydowane kroki, a nie tylko ograniczać się do nieśmiałych upomnień na sesji.

Kobieta podkreśla również, że coraz więcej osób z drugiej strony Dunajca (m.in. sołectwa Wielopole, Ubiad, Wielogłowy, Dąbrowa) deklaruje chęć przełączenia się na sieci Sądeckich Wodociągów. – Bo co z tego, że nasza woda, ta chełmiecka jest tańsza, skoro bezustannie albo są awarie, wody nie ma, albo ciśnienie jest tak słabe, jakby wody wcale nie było!

Monitorujemy sytuację na bieżąco. Jeśli tylko pojawią się nowe informacje w sprawie przekażemy je mieszkańcom.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)