Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
10/04/2021 - 11:45

Chełmiec: dokończą w końcu budowę Astro Centrum?

Dokończenie Astro Centrum w Chełmcu – to jedna z inwestycji, na którą gmina Chełmiec chce przeznaczyć środki otrzymane od rządu w ramach tarczy antykryzysowej dla gmin górskich. Jakie jeszcze zadania chce zrealizować samorząd za te 8 milionów złotych?

Chełmiec: czy tym razem rzeczywiście uda się dokończyć Astro Centrum?

Budowa Astro Centrum w Chełmcu od początku wzbudzała wiele kontrowersji – część radnych do dziś zwraca uwagę, że budynek jest wykorzystywany w minimalnym zakresie, bo nadal duża część pomieszczeń jest w stanie deweloperskim mimo że gmina wydała na niego 16,7 miliona złotych. Świetnie, że jest tu jeden z najnowocześniejszych teleskopów (urządzenie kosztowało 160 tysięcy), że korzystają z niego uczniowie chełmieckich – i nie tylko – szkół. Tyle, że poza faktem, że wypożyczano na parterze elektryczne hulajnogi, odbywają się tu sesje i posiedzenia komisji, niewiele więcej się tu dzieje.

Zobacz też: Amfiteatr, tężnie czy pole dla kamperów? Na to Piwniczna-Zdrój ma pieniądze

Radny Stanisław Kuzak nie raz i nie dwa dopytywał, kiedy obiekt będzie w końcu wykończony, zacznie w pełni służyć lokalnej społeczności i ile trzeba za to zapłacić. Pytania te zawsze budziły u wójta gminy irytację. Dziś jest w końcu na szczęśliwy finał inwestycji – gmina Chełmiec otrzymała aż 8 milionów złotych z tarczy antykryzysowej dla gmin górskich. I już wiadomo, że część z tych środków wydana zostanie na to zadanie. Ma tu powstać kręgielnia, sale wystawowe, zaplecze hotelowe i restauracyjne.

Reszta środków ma być przeznaczona na modernizację boisk sportowych na terenie samorządu i – zgodnie z intencją rządu – na rozbudowę infrastruktury turystyczno rekreacyjnej.

- Ogromnie się cieszę, że gmina otrzymała maksymalne możliwe dofinansowanie. W obecnych czasach 8 mln złotych dla gminy to poważny zastrzyk finansowy, który pozwoli nam zrealizować nasze plany inwestycyjne. We wniosku o dofinansowanie wpisaliśmy zadania na które gmina Chełmiec posiada dokumentację budowlaną lub zgłoszenia, dlatego te zadania będziemy realizować w ciągu najbliższych lat. Oczywiście wartość wszystkich zadań wpisanych we wniosku to prawie 12 milionów złotych, dlatego też na pozostała część będziemy szukać dofinansowania unijnego lub z programów krajowych – podsumowuje wójt Chełmca Bernard Stawiarski. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Facebook Astro Centrum Chełmiec)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020