Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
26/11/2019 - 13:25

Chełmiec czekają megainwestycje na drogach powiatowych

Na ostatniej sesji radni gminy Chełmiec jednogłośnie przyjęli uchwałę o przekazaniu na rzecz powiatu 800 tysięcy złotych na budowę chodnika przy powiatówce w Rdziostowie. Ale na tym nie koniec inwestycji starostwa.

800 tysięcy złotych – tyle gmina Chełmiec przekaże starostwu na mocy porozumienia w sprawie budowy chodników przy drogach powiatowych. Przypomnijmy – gmina musi przygotować projekt budowlany, uzyskać pozwolenie na budowę i wyłożyć połowę wartości inwestycji. Drugą połowę zabezpiecza powiat.

Zobacz też: Tej obietnicy starosta musi dotrzymać! Obiecał uczniom z Rdziostowa chodnik

To, że chodnik w Rdziostowie powstanie starosta Marek Kwiatkowski obiecał już w październiku, gdy gościł u uczniów Szkoły Podstawowej w tej miejscowości zaproszony w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Wtedy starosta zapewnił, że inwestycja ta jest w planach powiatu już na 2020 rok a przy „dobrych wiatrach” być może uda się ją wykonać już do wiosny. Uchwała przyjęta 25 listopada przez radę gminy Chełmiec jest tego potwierdzeniem.

Zobacz też: Florynka: uwaga, drogowcy walczą z osuwiskiem. Będą objazdy

Kwiatkowski już na sesji miał więcej dobrych wiadomości dla mieszkańców gminy. Zarząd Dróg Powiatowych kończy właśnie remont drogi Trzetrzewina – Podrzecze obejmujący ok. 5,31 km. Już podczas przetargu na to przedsięwzięcie okazało się, że oferty były tak korzystne, że udało się zaoszczędzić 886,4 tys. zł. I już niebawem za te pieniądze zostanie wyremontowany dodatkowy odcinek tej powiatówki o długości 1,65 km i tym samym połączyć nową nawierzchnią Chochorowice w gminie Podegrodzie ze wspomnianą Trzetrzewiną.

- W najbliższym czasie rozpocznie się największa inwestycja drogowa na terenie gminy. Będzie to remont drogi powiatowej Limanowa – Chełmiec, która przebiega przez miejscowości: Marcinkowice, Rdziostów i Chełmiec – zakomunikował też Kwiatkowski.

Zgodnie z założeniami do końca lipca przyszłego roku ma zostać wymieniona nawierzchnia na odcinku 5,27 km. I teraz najważniejsza informacja z punktu widzenia pieszych - w ramach prac zostaną też wykonane aktywne przejścia dla pieszych. Inwestycja opiewać będzie na aż 7,56 mln zł z czego 70 procent to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. I w tym wypadku korzystne ceny przetargowe pozwalają rozszerzyć zakres remontów o dodatkowy odcinek blisko 300 metrów w samym centrum Chełmca.

Do tej pory na terenie gminy Chełmiec przebudowano najbardziej zniszczony odcinek drogi Trzetrzewina - Męcina  w sołectwie Krasne Potockie. Pierwotnie planowano przebudowę 360 metrów, ale już w trakcie robót zdecydowano o wydłużeniu odcinka objętego robotami i ostatecznie za kwotę ponad  673,9 tys. zł kompleksowo wymieniono podbudowę, jezdnię oraz pobocza na odcinku ponad pół kilometra. Więcej na temat inwestycji w publikacji Chełmiec: odcinek powiatówki w Krasnym Potockim w całości do wymiany!

Starosta miał też dobre wiadomości dla mieszkańców dwóch kolejnych chełmieckich sołectw. Na trasie Ubiad – Wielgłowy przebudowanie zostanie w przyszłym roku most. Przeprawa zostanie poszerzona, będą tu szersze chodniki a dodatkowo umocnione zostaną częściowo brzegi potoku.

Przebudowany zostanie również most w ciągu drogi powiatowej Limanowa - Chełmiec (przy skrzyżowaniu z ul. Jagodową), który zostanie również poszerzony i wyposażony w chodniki i bariery. Realizacja tej inwestycji będzie możliwa po zakończeniu remontu drogi, dlatego planuje się ją na 2021 rok. Już teraz jednak trwają przygotowania do tej inwestycji projektowanie, uzgodnienia i niezbędne pozwolenia, a także poszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania.

– Mamy nadzieję na korzystne rozstrzygnięcia ostatniego naboru wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych. Wtedy, jesienią przyszłego roku rozpoczniemy kolejny etap remontu drogi Limanowa – Chełmiec, od Marcinkowic do granicy z Powiatem Limanowskim. Na przyszły rok planowana jest również budowa chodnika przy tej  drodze na odcinku ponad jednego kilometra od Rdziostowa do ulicy Jagodowej w porozumieniu z gminą Chełmiec, która będzie partycypować w kosztach tego przedsięwzięcia – zaznaczył w podsumowaniu starosta.

PZD na tę inwestycję ma ogłosić przetarg jeszcze w grudniu tego roku a początek prac zapowiadany jest na początek 2020. Tu jednak trzeba mieć na względzie warunki atmosferyczne.

A my przy okazji przypomnijmy, że starosta Marek Kwiatkowski w latach 1978 – 84 radnym gminy Chełmiec. W 2010 i w 2014 startował w wyborach samorządowych na wójta gminy Chełmiec. W pierwszej rywalizacji zabrakło mu zaledwie 100 głosów by wejść do drugiej tury wyborów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Starostwo Powiatowe w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu