Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
06/03/2018 - 09:45

Chcesz opublikować zdjęcie przestępcy? Możesz sam nim zostać

Zawsze, gdy piszemy o nagraniach złodziei z monitoringu, świętych krowach czy delikwentach, którzy mogą zagrażać innym część Czytelników komentuje, że by takie publikacje miały sens należałoby publikować wizerunek sprawców. Taki, który pozwoliłby ich jednoznacznie zidentyfikować. Czy tak można?

- Publikacja wizerunku sprawcy przestępstwa jest obwarowana licznymi regulacjami prawnymi – podkreśla rzecznik prasowy KMP w Nowym Sączu Iwona Grzebyk-Dulak.

Zobacz też: Nowy Sącz: Co i jak się teraz kradnie? Zobacz nagranie z monitoringu przy Browarnej [WIDEO]

- Artykuł 13 ustęp 3 Prawa Prasowego mówi, że właściwy prokurator czy sąd może zezwolić, że ze względu na ważny interes społeczny, na ujawnienie danych osobowych i wizerunku osób, przeciwko którym toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe – zaznacza rzecznik.

Przy czym przytacza kolejny zapis, względem osoby wobec której nie toczy się postępowanie przygotowawcze tym razem z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi, że publikacja wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.

Zobacz też: Będzie nagrywał piratów drogowych co mu ciągle niszczą płot. Filmy chce umieszczać w Internecie!

Zapis ten nie dotyczy jedynie sytuacji, gdy dana osoba jest powszechnie znana a jej wizerunek publikowany jest w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. Kolejny wyjątek stanowi wizerunek osób, które uczestniczą w jakimś publicznym zgromadzeniu albo publicznej imprezie.

Tym samym wszyscy, którzy opublikowali lub chcą opublikować wizerunek czy to „świętych krów” czy osób, które nagrano podczas kradzieży czy innego niewłaściwego nagrania muszą liczyć się z tym, że mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)