Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
01/10/2018 - 20:35

Cenna pamiątka trafiła do sądeckiej biblioteki. Jaka? [ZDJĘCIA]

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu wzbogaciła swoje zbiory o bardzo cenną pamiątkę. Jest to telegram kondolencyjny po śmierci gen. Bronisława Pierackiego.

Sądecka biblioteka kupiła telegram na aukcji internetowej. Na takich aukcjach można znaleźć różne bibliofilskie "perełki". Depeszę kondolencyjną wypatrzyła Iwona Droździk, kierująca Działem Zbiorów Zabytkowych.

W posiadaniu tego działu jest bardzo cenny księgozbiór. Pamiątka zakupiona w internecie stała się częścią zbiorów specjalnych na niespełna miesiąc przed uroczystym, czwartym już pochówkiem gen. Bronisława Pierackiegio.

Szczątki generała - legionisty, oficera WP, ministra w rządach II RP, wicepremiera i współpracownika Józefa Piłsudskiego, zamordowanego 15 czerwca 1934 roku przez ukraińskiego nacjonalistę, spoczną 14 października w mauzoleum na Starym Cmentarzu.

Iwona Droździk cieszy się, że udało się nabyć tę depeszę kondolencyjną. Telegram został wysłany dzień po śmierci gen. Pierackiego w 1934 roku ze Lwowa, a jej jego adresatem był brat generała Pierackiego - Kazimierz, który pełnił wówczas funkcje wiceministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

- Depeszę wysłali bracia Adam i Zygmunt Jakubowscy - mówi szefowa Działu Zbiorów Zabytkowych Sądeckiej Biblioteki Publicznej. - Treść telegramu brzmi: Wstrząśnięci strasznym wypadkiem składamy wyrazy szczerego współczucia z powodu opłakiwanej przez całe państwo śmierci wielkiego człowieka.

Treść kondolencji została naklejona na blankiecie, na którym znajdują się jeszcze reklamy łaźni rzymskiej i parowej w Warszawie. Znajdują się one zarówno po tej stronie, gdzie została umieszczona treść kondolencji, jak i na rewersie blankietu.

- Powiększyła się nam kolekcja sandecjanów - dodaje Iwona Droździk.

[email protected], Fot. IM.

Telegram kondolencyjny po śmierci gen. Pierackiego
Telegram kondolencyjny po śmierci gen. Pierackiego
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu