Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
01/12/2022 - 12:05

To było nieuchronne. Opłaty za śmieci w Kamionce Wielkiej poszły w górę

O 8 złotych – formalnie - od głowy w skali miesiąca trzeba było podnieść stawki za odbiór śmieci zdawanych w sposób selektywny dla mieszkańców gminy Kamionka Wielka na przyszły rok. Ale tak naprawdę 99 procent osób będzie płacić tylko 25 zł. Jak to możliwe?

To było nieuchronne. Opłaty za śmieci w Kamionce Wielkiej poszły w górę

Zobacz też: Na tej rzece pełno megabasenów. Jest pomysł, jak je oddać dzieciakom [ZDJĘCIA]

Pod koniec grudnia 2021 roku radni gminy Kamionka Wielka podjęli uchwałę w sprawie podwyżek za odbiór śmieci i cen, które obowiązywać będą na terenie gminy od stycznia do grudnia 2022 roku. W ślad za tą decyzją stawka za odbiór śmieci segregowanych wynosi 20 zł od osoby w skali miesiąca. Jednak na ostatniej sesji - podobnie zresztą jak w innych gminach naszego powiatu - radni byli zmuszeni podnieść stawki.

Zobacz też: Najbardziej ekstremalny adres na Sądecczyźnie. Przyjrzyjcie się sami [ZDJĘCIA]

- Zorganizowany przez gminę system gospodarowania odpadami powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gminy opłat na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Biorąc pod uwagę planowane wydatki na rok 2023 oraz kwotę zwolnienia za kompostowanie bioodpadów oszacowano stawkę na poziomie 28 zł od mieszkańca, a w przypadku gdy właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny stawka podwyższona będzie dwukrotnie wyższa czyli 56 zł od mieszkańca – brzmiało uzasadnienie projektu uchwały w tej sprawie.

Radni utrzymali jednak w mocy ulgi dla tych, którzy prowadzą kompostowniki. – (…) biorąc pod uwagę szacunkową ilość wytworzonych bioodpadów i koszt ich odbioru i zagospodarowania wysokość zwolnienia wynosi 3 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość – brzmi stosowny zapis.

- Dlatego w rzeczywistości dla 99 procent mieszkańców naszej gminy, bo tylu ich takie kompostowniki prowadzi, będzie płacić za śmieci realnie 25 zł miesięcznie od osoby – podkreśla wójt Andrzej Stanek. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu