Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
10/09/2014 - 11:16

Burze, pożary i podtopienia na Sądecczyźnie

Padający minionej nocy (9 września) ulewny deszcz spowodował podtopienia dróg, zalania domów i kilka pożarów. Na Sądecczyźnie jednostki strażackie interweniowały kilkanaście razy.
Jak informuje dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu bardzo intensywne opady deszczu spowodowały szereg interwencji straży pożarnej. Rozpoczęły się one w Podolu Górowej (gmina Gródek nad Dunajcem), gdzie zapaliła się korona drzewa. W czasie padającego deszczu przechylił się słup energetyczny znajdujący się 100 metrów od domu jednorodzinnego. Opuszczeniu uległy linki energetyczne do przesyłania prądu. Zaiskrzyły one i zapaliła się korona drzewa. Pożar został ugaszany przez jednostkę straży pożarnej.

Z kolei w Lipiu (gmina Gródek nad Dunajcem) o godzinie 17.20 wlewała się woda do budynku mieszkalnego. Było to spowodowane gwałtownymi opadami deszczu. Woda utworzyła przed domem rozlewisko, które wlewało się do domu. Przybyli strażacy wypompowali wodę. 

W Łęce (gmina Korzenna) o godzinie 17.45 woda wlewała się na podwórko domu. Została ona wypompowana przez jednostkę OSP z Zabrzeży.

Kolejny pożar wybuchł o godzinie 17.46 w Bukowcu (gmina Korzenna). Paliła się stodoła. Budynek gospodarczy zapalił się od wyładowania atmosferycznego. Akcja ratownicza trwała do godziny 22.49. Budynek ratowało 6 jednostek strażackich, łącznie 29 strażaków oraz policja. Niestety , stodoła spłonęła doszczętnie.

Strażacy udrażniali też zatkane przepusty w Przydonicy (gmina Gródek nad Dunajcem) i w Klęczanach (gmina Chełmiec).

W Słowikowej (gmina Korzenna) o godzinie 18.58 gwałtownie płynąca woda zatkała przepust w drodze. OSP z Siedlec (gmina Korzenna) . Jeden pas szosy był nieprzejezdny. Druhowie usunęli błoto z drogi i udrożnili przepust.

Następny pożar wybuchł w Korzennej. W stodole doszło do samozapalenia się siana. Akcja ratownicza trwała od godziny 20.43 do godziny 22.24. Dwa zastępy druhów z OSP z Mogilna (gmina Korzenna) pomogli właścicielowi wynieść z budynku gospodarczego 90 metrów sześciennych siana w kostkach.

(Rob)
Fot.arch.
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)