Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
16/07/2020 - 13:50

Burza za 10 milionów złotych! Poszkodowane rodziny dostaną pomoc

21 rodzin, których domy ucierpiały w wyniku gwałtownej burzy, która przetoczyła się nad gminą Stary Sącz na początku lipca lada dzień otrzyma rekompensaty. Samorząd już otrzymał potwierdzenie od wojewody małopolskiego.

Burza za 10 milionów złotych! Poszkodowane rodziny dostaną pomoc

O burzy, która przeszła nad kilkoma sołectwami Stary Sącz 2 lipca i spowodowała straty w infrastrukturze gminnej warte ponad 10 milinów złotych pisaliśmy szczegółowo w informacji Koszmar! 10 milionów strat! Tylko jedna burza w Starym Sączu…[ZDJĘCIA]

W czasie tej samej katastrofy – i to określenie nie jest wcale nadużyciem – ucierpiały też zabudowania 21 rodzin. Gmina już nazajutrz z samego rana wysłała w teren urzędników, by formalnie, komisyjnie oszacowali zniszczenia. Kilka dni później starosądecki samorząd wystąpił do wojewody o środki na pomoc poszkodowanym – w sumie o ok. 31 tys. zł. Dziś mamy dobre wiadomości, bo wojewoda wniosek rozpatrzył pozytywnie. Mieszkańcy niebawem otrzymają pieniądze. Na jakich zasadach?

- Pomoc będzie przyznana tam, gdzie woda uszkodziła prywatne nieruchomości na przykład zalała piwnice. Ale – co trzeba podkreślić – dotyczy to tylko budynków mieszkalnych, tych, które są rzeczywiście zamieszkiwane – wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.  – Pieniądze przyznane przez wojewodę trafią do Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Sączu i tu właśnie poszkodowani otrzymają pomoc w wysokości ustalonej przez komisję, które wyceniała straty zaraz po burzy.

Zobacz też: Tu testy na COVID-19 przeszedł cały Urząd Miejski. Zafundowała je gmina

Na tym nie koniec. Gmina wystąpiła też już do wojewody o środki rozdzielane właśnie w ramach likwidacji skutków powodzi w infrastrukturze komunalnej. Jak zaznacza Gizicki samorząd zawnioskował jednocześnie o objęcie go szczególną pomocą premiera. Co to oznacza? Jeśli gmina zostanie „wciągnięta” do tego rejestru, wszystkie naprawy, wszystkie remonty uszkodzonych dróg czy mostów będzie można przeprowadzić tylko w oparciu o zgłoszenie, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę czyli w naprawdę ekspresowym tempie.

- My ze swojej strony dopełniliśmy już wszystkich formalności. Teraz czekamy na komisję z ramienia wojewody, która zweryfikuje nasze ustalenia - podsumowuje Gizicki.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu