Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
28/08/2020 - 15:40

Burmistrz Piwnicznej szafuje parkowaniem za darmo?

Już w najbliższy poniedziałek, czyli 31 sierpnia odbędzie się kolejna sesja w Piwnicznej-Zdroju. Radni będą dyskutować m.in. o zasadności skarg na działanie burmistrza, któremu jedna z mieszkanek zarzuca – ujmując to w skrócie – szafowanie zwolnieniami z opłat za parkowanie. Kolejna skarga z kolei dotyczy konfliktu na linii – dyrektor Szkoły Podstawowej w Łomnicy – pracownicy.

Burmistrz Piwnicznej szafuje parkowaniem za darmo?

Pierwsza ze skarg wpłynęła do rady 16 lipca a już 30 dnia tego miesiąca burmistrz złożył wyjaśnienia w sprawie przed Komisją Skarg, Wniosków i Petycji. O co chodzi? Burmistrz Dariusz Chorużyk – zgodnie z przyznanymi mu kompetencjami – ma prawo do wystawiania identyfikatorów, które właścicieli określonych aut uprawniają do darmowego parkowania w strefie, gdzie parkowanie jest dozwolone. Według Magdaleny S. problem polega na tym, że Chorużyk poświadczył w ten sposób nieprawdę i naraził budżet gminy na straty, bo żaden pojazd, którego kierowca owym identyfikatorem się posługuje, nie należy do pojazdów należących do zarządu gminnych dróg publicznych.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: straty po burzach można już liczyć w milionach

Jak tłumaczył się przed komisją Dariusz Chorużyk? Krótko i zwięźle. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który czuwa nad stanem dróg na terenie Piwnicznej-Zdroju i nimi zarządza ani Urząd Miejski nie mają na stanie własnych pojazdów. Dlatego wyznaczeni do pełnienia pieczy nad rogami pracownicy zostali uprawnieni do korzystania w celach służbowych ze swoich prywatnych samochodów. Tym samym używając ich w celach służbowych mają prawo do korzystania z przywilejów z tym związanych. Radnych z Komisji Skarg te wyjaśnienia przekonały, dlatego zawnioskowali oni za tym, by skargę mieszkanki uznać za bezzasadną a co za tym idzie taki właśnie sposób głosowania rekomendują pozostałym racjom.

Zobacz też: Piwniczańskie uzdrowisko dostanie pieniądze od rządu. Cieniutko to wygląda

Tego samego dnia przesądzą się również losy skargi, którą do rady złożono tym razem przeciw dyrektorce Szkoły Podstawowej w Łomnicy. Skarga dotyczyła relacji między panią dyrektor a jej podwładnymi. W tym wypadku Komisja Skarg uznała, że specyfika i przedmiot skargi jest taki, że o rozstrzygnięciu powinien zdecydować Sąd Pracy. Radni Piwnicznej nie mają kompetencji by przesądzić o tym, kto ma rację.

Więcej szczegółów nie podano do publicznej wiadomości. Wiadomo tylko, że strona skarżąca powiadomiła też o wszystkim Kuratorium Oświaty w Krakowie i Państwową Inspekcję Pracy. I to właśnie te dwie instytucje powinny się ową skargą zająć.

Jaki będzie ostateczny finał obu skarg? Przekonamy się w poniedziałek.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)