Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
27/10/2014 - 14:00

Burmistrz Limanowej organizuje konkurencyjne Spotkanie Rodaków

31 października o godz. 19.00 w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, odbędzie się zapowiadane wcześniej, zorganizowane przez Burmistrza Miasta Władysława Biedę – Jesienne Spotkanie Rodaków. W czerwcu odbył się Zjazd Limanowian, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Ziemia Limanowska. Burmistrz Bieda tamto spotkanie zbojkotował i zapowiedział swoje, konkurencyjne spotkanie na jesień.
W zamyśle ma być to spotkanie Limanowian, zarówno tych którzy codzienność spędzają w Limanowej i tych których los rozrzucił w różne zakątki Polski i za granicę. Mottem spotkania są słowa „Tam dom Twój, gdzie serce Twoje”.

Spotkanie specjalnie zostało zorganizowane w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, bowiem istnieje duża szansa, na przyjazd rodaków w tym czasie do Limanowej.

Jesienne Spotkanie Rodaków, wzbogaci recital w wykonaniu pochodzącego z Limanowej, klasycznego barda z gitarą Łukasza Jemioły, zatytułowany „Zaduszki z muzyka i poezją”. Będzie czas na muzykę, na wspomnienia, ale i poczęstunek – swojskimi smakami w Restauracji „Siwy Brzeg”.

- Zapraszam wszystkich Limanowian i Rodaków Limanowskich na spotkanie – mówi Burmistrz Władysław Bieda. - Jest to spotkanie otwarte, serdeczne i sentymentalne, bez zbędnych wejściówek i biletów. Do naszych rodaków, którzy rozrzuceni są po świecie wysłaliśmy zaproszenia z nadzieją, że je przyjmą. Wszystkich Limanowian zachęcam i zapraszam.

Przypomnijmy.
28 czerwca odbył się I Zjazd Limanowian, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska. W organizację Zjazdu nie włączył się Urząd Miasta. Burmistrz podał dwa główne powody: włączenie w program Zjazdu obchodów setnej rocznicy Bitwy pod Limanową i nieodpowiedni termin Zjazdu.

Burmistrz przypominał, że Bitwa pod Limanową została stoczona w dniach 2 - 12 grudnia 1914 r. pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. – Musimy wiedzieć o tym, że to nie jest święto miasta Limanowa. To była bitwa, w której szalę zwycięstwa przechyliło wojsko węgierskie. I to dla nich jest miejsce ważne, podobnie jak dla Polaków na przykład Monte Cassino. I powiedziałem, że nie możemy sobie uzurpować prawa do tego, by narzucać charakter obchodzenia tej rocznicy – tłumaczył burmistrz Władysław Bieda.

Strona węgierska zaznaczyła, że jeśli limanowski samorząd zechce podjąć się organizacji obchodów w innym terminie, może to zrobić samodzielnie. Według burmistrza Władysława Biedy nie byłoby to jednak właściwe. – To byłoby nieczytelne, ktoś mógłby nie rozumieć dlaczego organizowane są dwie uroczystości i kiedy właściwie miała miejsce bitwa – mówił.

Drugi powód, dla którego burmistrz nie wziął udziału w Zjeździe, to termin.
– Odradzałem dlatego, że mam spore doświadczenia w tym względzie. Będąc starostą limanowskim w latach 1999-2002r., często w różnych sprawach potrzebowałem pomocy i przychylności limanowian piastujących eksponowane stanowiska w Warszawie. Właśnie w trakcie rozmów z nimi zrodziła się idea organizacji wspólnych spotkań, raz lub dwa razy do roku. Kilka takich spotkań, na których pojawiali się wysocy urzędnicy państwowi, łącznie z ministrami, oficerowie, biznesmeni, duchowni i inni, odbyło się wtedy w Warszawie. Jednak w trakcie rozmów ciągle wracał temat organizacji takich spotkań w Limanowej. Panowała pełna zgodność, że jedynym możliwym terminem do przeprowadzenia takiego spotkania jest Wszystkich Świętych, kiedy odwiedzają groby rodzinne –  tłumaczył burmistrz.

– W 2011 r., kiedy zostałem burmistrzem, ponownie odnowiłem kontakty i powróciła idea spotkania w Limanowej w terminie jesiennym. W ubiegłym roku, różne przeszkody uniemożliwiły spotkanie, ale obiecaliśmy sobie, że na pewno spotkamy się w tym roku. Wszystko to we wcześniejszych rozmowach dokładnie przedstawiłem władzom Stowarzyszenia „Ziemia Limanowska”, które odrzuciły moje argumenty i uparły się przy terminie czerwcowym. Nie chcę oceniać tego spotkania, ale brak wybitnych rodaków rzucał się w oczy. Natomiast organizowane przeze mnie spotkanie jesienne odbędzie się i mam uzasadnioną nadzieję na obecność dużej grupy limanowian zarówno z kraju jak i z zagranicy – zapowiada Władysław Bieda.

(opr. jg) Źródło i fot. UM Limanowa
 


Dziękujemy za przesłanie błędu