Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
07/01/2021 - 10:45

Budżet Rytra na 2021 rok: opozycja wstrzymała się do głosu

Na ostatniej sesji radni z Rytra debatowali nad budżetem Rytra na 2021 rok. Uchwała w kształcie zaproponowanym przez wójta została przyjęta, ale tylko jednym głosem różnicy. Ośmiu radnych zagłosowało za a siedmiu opozycyjnych wstrzymało się od głosu.

Budżet Rytra na 2021 rok: opozycja wstrzymała się do głosu

O projekcie budżetu a przede wszystkim zaplanowanych inwestycjach pisaliśmy już w publikacji Budżet Rytra na 2021 rok znów "podgryzie" oświata

Przewodniczący Tomasz Kulig ze stronnictwa Jana Kotarby nie ukrywa, że wynik głosowania jest dla niego sporym zaskoczeniem. - Na posiedzeniach komisji nie było żadnych uwag ani zastrzeżeń a tym bardziej sprzeciwu do projektu budżetu zaproponowanego przez wójta. Ten budżet jest przede wszystkim realny: uwzględnia realne dochody w 2021 roku i realne – co dla mieszkańców najważniejsze – wydatki. Dlatego jestem zaskoczony decyzją radnych, którzy wstrzymali się od jego przyjęcia. Takie jednak jest prawo demokracji.

Podobne spojrzenie na głosowanie ma radna Małgorzata Pierzga, która jako jedna z siedmiu osób wstrzymała się od głosu. Poproszona o komentarz zastrzega, że sam budżet uważa za całkiem udany tyle tylko, że dla niej osobiście zabrakło w nim kilku znaczących elementów.
Radna od 2019 roku apeluje do wójta o zabezpieczenie środków na budowę chodnika w Suchej Strudze. Szczegóły w artykule Rytro: jest naprawdę niebezpiecznie, Słoneczny Stok doczeka się odwodnienia?
I choć sam wójt osobiście potwierdził konieczność realizacji tego zadania, to pieniędzy na ten cel próżno szukać w budżecie na 2020 i na 2021 rok również. – Wójt obiecał mi osobiście na ostatniej sesji, że chodnik zostanie zrobiony z wolnych środków i mam nadzieję, że słowa dotrzyma.

Wątpliwości radnej budzą też możliwości finansowe samorządu odnośnie budowy przedszkola. Bo choć gmina otrzymała na ten cel 1 500 000 złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, to jest ryzyko, że będzie musiała się posiłkować również kredytem. I może się okazać, że deklaracje o pełnym wyjściu Rytra z zadłużenia już w 2021 roku są po prostu na wyrost. Pierzga uważa też, że gmina powinna w końcu zacząć inwestować w politykę senioralną a tego elementu też w projekcie zaproponowanym przez Kotarbę zabrakło. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)

Dziękujemy za przesłanie błędu