Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
26/11/2020 - 07:45

Budżet dla Łącka jak przykrótka kołdra z dziurą na kilkanaście milionów złotych

To kolejny rok, kiedy łącki samorząd będzie musiał naciągać przykrótką budżetową kołdrę, którą trzeba okryć wszystkie sołectwa. Plan finansowy gminy 2021 jest już gotowy. Wydatki przewyższą dochody. W budżecie jest dziura na kilkanaście milionów złotych, ale mimo wszystko to budżet proinwestycyjny.

- Projekt budżetu gminy na 2021 rok został przygotowany i złożony do przewodniczącej rady - mówi wójt Jan Dziedzina. Planowane dochody to ponad 110, 5 mln złotych.

Jaki wpływ na samorządowe finanse ma koroankryzys?– pytamy.

- Trudno w jednoznaczny sposób wskazać jakie będą konsekwencje pandemii dla gminnego budżetu. Nie wiemy jak będzie wyglądała realizacja dochodów z podatków. Najważniejszy jest udział w PIT i CIT. Jest pewne, że w tym roku nie uda się ich zrealizować na poziomie założonym w uchwale budżetowej.

Czytaj też Czegoś takiego jeszcze nie było. Budują u nas turystyczny hit dla zakochanych  

Ważną rolę w gminnym budżecie stanowią unijne środki. Jak podkreśla Jan Dziedzina, w skali Małopolski łącki samorząd jest jednym z większych beneficjentów pieniędzy z Brukseli.

- Kilka miesięcy temu EuroPAP News opublikował ranking gmin pokazujący realizację projektów finansowanych z Unii Europejskiej w perspektywie 2014 – 2020. Na 2478 gmin w Polsce, Łącko znalazło się na 225 pozycji. Z naszego subregionu wyprzedziła nas o trzy pozycje tylko Muszyna – mówi Dziedzina.

I choć samorząd z sukcesem sięga po wspólnotowe pieniądze, to jednak budżet się nie spina. Planowane wydatki to nieco ponad 125,4 mln złotych. Deficyt wyniesie więc około 14 milionów. Mimo wszystko, podkreśla wójt, budżet będzie miał charakter proinwestycyjny.

Czyta też Koronakryzys demoluje gospodarkę, a sądecki starosta szykuje budżet z nadwyżką

- Przewidujemy, że wydatki inwestycyjne na 2021 rok osiągną blisko 31 mln zł. Wydaje się więc, że nie ma żadnego nadużycia w stwierdzeniu, że to będzie kolejny rok, w którym jako samorząd chcemy rozwijać naszą Małą Ojczyznę dla dobra wszystkich jej mieszkańców.

Czego zatem mogą się spodziewać mieszkańcy gminy w przyszłym roku?

- Będzie to na pewno kontynuacja potężnych przedsięwzięć, rozpoczętych w tym roku. To budowa Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej, budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną i siecią wodociągową w Kadczy czy wieża widokowa na górze Modyń. Kolejna duża planowana inwestycja to budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Jazowsku, gdzie chcemy też wybudować kompleks boisk przy tamtejszej szkole podstawowej – zapowiada Dziedzina.  

Inwestycyjne zamierzenia gminy obejmują też rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej wraz z dodatkowymi salami lekcyjnymi przy podstawówce w Maszkowicach. Na liście są też inwestycje drogowe. - Na ocenę czekają już dwa nasze wnioski złożone do Funduszu Dróg Samorządowych – mówi Dziedzina. - O pieniądze na kolejne trzy inwestycje ubiegamy się z Funduszu Inwestycji Lokalnych.([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu