Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
15/02/2022 - 19:35

Budujemy większy stadion w Nowym Sączu. Jest zgoda Rady Miasta!

Po ponad dwugodzinnej dyskusji na temat budowy większego stadionu na ponad 8 tysięcy miejsc, Rada Miasta podjęła taką uchwałę. Radni klubu Prawo i Sprawiedliwość mówili, że w dzisiejszej debacie nie otrzymali odpowiedzi na większość zadawanych pytań – Jasność przejrzystość transparentność - te przesłanki nie zostały spełnione – podsumowała przewodnicząca Iwona Mularczyk.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się już od pewnych zgrzytów. Przewodnicząca Radny Miasta Iwona Mularczyk złożyła wniosek formalny o zmianę porządku obrad. Zaproponowała aby pierwszym punktem był projekt o zgodę na przekazanie nieruchomości komendzie miejskiej policji. Nie było jednak na to zgody wnioskodawcy czyli prezydenta Ludomira Handzla. 

Przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość zawnioskował, aby debata na temat stadionu  odbywała się bez ograniczeń czasowych. Radny Kądziołka uzasadniał to tym, że radni nie otrzymawszy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących budowy większego stadionu, chcą dzisiaj dogłębnie na ten temat rozmawiać. Rada Miasta się na to nie przystała.

Leży przede mną projekt rozbudowy stadionu krytego na co najmniej 8 tys. miejsc siedzących, z czterema trybuna wraz zapleczem treningowym.

Prezydent mówił, że jest to efekt pracy zespołu fachowców, którzy pracowali na tą koncepcją przez kilka miesięcy.

- Budujemy cos na dużą skalę, proszę radnych aby zagłosowali za tym projektem. Czuje się zaszczycony, że przedstawiam państwu ten projekt i zamierzam podpisać stosowny aneks do umowy, zostały zakończone prace prawne. Jestem przekonany ze radni będą wspierać prezydenta miasta - stwierdził gospodarz miasta.

Prezydent mówił jak wyglądał będzie stadion na ponad 8 tys. miejsc. W budynku głównym pojawia się przestrzeń komercyjną, restaurację sklep z pamiątkami Sandecji i namiastka muzeum sądeckiego sportu i pomieszczenia – zaplecze dla I drużyny Sandecji i młodych zawodników.

- Pokazujemy, że Nowy Sącz jest gospodarny, że potrafi zarządzać pieniędzmi – dodał gospodarz miasta. – Musimy wykorzystać tę szansę. Takiego stadionu nie ma w regionie. Najbliższy taki znajduje się w Krakowie. To będzie bardzo dobry magnes przyciągający przyjeżdżających z całego regionu, którzy chcą przyjść i przyjechać i zobaczyć mecz w godnych warunkach. Ten obiekt będzie takim magnesem

Stadion na ponad 8 tys. miejsc ma kosztować 75 mln złotych. Prezydent odniósł się w swoim wystąpieniu do kwoty 25 mln złotych, które trzeba będzie dołożyć. Jest zgoda banku na przesuniecie takich środków w ramach kredytu.

- Budujemy obiekt  na pokolenia – dodał gospodarz miasta.  Mówił także, że budowa była kontrolowana przez pracowników Nadzoru Budowlanego (21 sierpnia 2021 roku), przez CBA. Kończąc powiedział, że rekomenduje budowę stadionu na ponad 8 tys. miejsc.

Po prezentacji prezydenta rozpoczęła się dyskusja na ten temat. Klubowe stanowisko przedstawił radny Maciek Prostko.

- W Nowym Sączu musi powstać stadion na ponad 8 tys. miejsc – powiedział radny Prostko. Radni naszego klubu zagłosują nad tym projektem uchwały.

Radny Maciej Rogóż też dołączył do głosu za rekomendacją budowy większego stadionu. Radny Leszek Zegdza, zabierając głos w imieniu klubu Koalicja Obywatelska zaznaczył, że jest to bardzo ważna sesja.

- Dzisiejsza sesja ma wymiar historyczny. Stadionów nie buduje się na 10 lat ,a el na pokolenia. Stadion będzie służył mieszkańcom na długie, długie lata – mówi radny Zegzda. – Ponad 8 tys. miejsc jest wymogiem, aby tutaj miały miejsce wydarzenia rangi międzynarodowej. Mamy doświadczenie, że nowe, atrakcyjne obiekty przyciągają rzesze ludzi. Proszę prezydenta, abyśmy zadbali o jakość tego obiektu. O piękny stadion dla Nowego Sącza, regionu i nie tylko.

- Chcielibyśmy wspierać Sandecję, tę budowę – mówił radny Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS – Skierowaliśmy wiele merytorycznych pytań w tym względzie. Nie było mowy ze miasto będzie spłacało kredyt do 2038 roku.

Radny Kądziołka pytał dlaczego od razu nie zdecydowano się na budowę tak dużego stadionu, Poprosił także o przesłanie opinii prawnych  czy działania które pan podejmuje są zgodne z prawem. Poprosił o przedstawienie kosztów utrzymania stadionu w skali rocznej i wpływach  z działalności tego obiektu – czy miasto nie będzie na jego funkcjonowaniu tracić. Radny Kądziołka poprosił o odpowiedź czy jest możliwość aby przedstawiciele spółki przedstawiły do wglądu obecny dziennik budowy.

- Te nasze pytania są z przejawem troski o finanse miasta i tego, że będziemy z czystym sumieniem mogli zagłosować za pomysłem prezydenta Ludomira Handzla.

Radny Artur Czernecki zaapelował, aby prezydent ustosunkował się do tych pytań.

- Biznesplan jest tajemnicą przedsiębiorstwa – mówił prezydent Handzel. – Można udać się do spółki, jak nie widzę przeciwskazań. – Dla mnie jest to ewidentna obstrukcja, gra na czas. – Po rozpoczęciu budowy pojawiły się przesłanki, że ta koncepcja się zmieniła (pismo PZPN, list kibiców. Co do dziennika budowy jest on w rękach kierownika budowy.

Radna Teresa Cabała  napomknęła, że stadion na ponad 8 tysięcy miejsc nie powinien być lokalizowany w tym miejscu przy ul. Kilińskiego.

- Rada została zmanipulowana - mówiła radna. - Dzisiaj są tego efekty. W tym trybie i pod naciskiem abyśmy zagłosowali za tym projektem uchwały, państwo do nas przemawiacie – mówiła radna Cabała. – wiceprezydent przekazał na komisji,  ze nie ma biznesplanu na 8 tys. miejsc, wiec po co ja mam udawać się do spółki. Co z parkingami, co z działem rehabilitacji? Pan prezydent w swojej kampanii podkreślał, że będzie bezpłatna rehabilitacja i to miało być w nowych obiektach stadionu. Musimy mieć świadomość, że my – wszyscy podatnicy będziemy ten stadion spłacali do 2038 roku. Nikt nie mówi o kosztach utrzymania (koszty wzrosną o jeden milion – takie informacje otrzymaliśmy na komisji). 

Także przewodnicząca Iwona Mularczyk domagała się pokazania dokumentów dotyczących budowy większego stadionu.

- Proszę , aby po zakończeniu inwestycji stadion nadal nosił imię Ojca Władysława Augustynka – prosił radny Józef Hojnor.

Po dwóch godzinach dyskusji radny Krzysztof Głuc zgłosił wniosek formalny o zamknięcie dyskusji. Wniosek przeciwny zgłosił radny Kądziołka. Rada Miasta przegłosowała zamknięcie dyskusji (11 za, 8 przeciw, 3 radnych wstrzymało się od głosu, 1 radnych był nieobecny).

Rada Miasta przegłosowała ten projekt uchwały. Budujemy większy stadion przy ul. Kilińskiego. Za przyjęciem chwały zagłosowało 15 radnych, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Siedmioro radnych nie oddało głosu (brak głosu)..

[email protected], fot. IM, wizualizacja/prezydent Ludomir Handzel.

Budujemy większy stadion w Nowym Sączu. Jest zgoda Rady Miasta!
Po ponad dwugodzinne dyskusji na temat budowy większego stadionu na ponad 8 tysięcy miejsc Rada Miasta podjęła taką uchwałę. Radni klubu Prawo i Sprawiedliwość mówili, że w dzisiejszej debacie nie otrzymali odpowiedzi na większość zadawanych pytań – Jasność przejrzystość transparentność - te przesłanki nie zostały spełnione – podsumowała przewodnicząca Iwona Mularczyk.
Dziękujemy za przesłanie błędu