Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
17/04/2020 - 13:35

Budowlańcy zeszli na ziemię. 7 firm stara się o kontrakt na EuroVelo w Rytrze

Wyjątkowo dużo, bo aż siedem firm złożyło ofertę na budowę trasy rowerowej EuroVelo w gminie Rytro a najkorzystniejsza oferta jest aż o ok. 750 tys. niższa niż zakładał budżet przedsięwzięcia. – To bardzo dobre wieści dla branży turystycznej w naszej gminie – cieszy się wójt Jan Kotarba.Pierwotnie Rytro - jeszcze za czasów poprzedniego wójta Władysława Wnętrzaka - chciało samodzielnie starać się o środki unijne na budowę trasy. W rzeczywistości okazało się, że niezbędny wkład własny przerósł możliwości finansowe ryterskiego samorządu.

Nowy wójt, Jan Kotarba wystąpił zatem do marszałka województwa małopolskiego o to, by projekt został zrealizowany pod jegoegidą. I tak też się stało – zadanie to zostało przekazane do realizacji Zarządu Dróg Wojewódzkich a wkład własny niezbędny do pozyskania środków zewnętrznych przekaże Małopolska.

Zobacz też: Koronawirus: z Rytra nadal można się wydostać do pracy. W Chełmcu dramat

Cała procedura wiązała się jednak z  koniecznością uaktualnienia projektów, a przede wszystkim kosztorysów. Ale udało się. Kilka tygodni temu ogłoszono nawet przetarg na realizację przedsięwzięcia w praktyce. I w tym wypadku okazało się, że koronopwairus ma też swoje dobre strony, bo zainteresowanie było wyjątkowo duże. Swoje oferty zgłosiło bowiem aż siedem firm. Najdroższa opiewała na kwotę ok 1 mln 894 mln zł a najtańsza na 1 mln 486 tys. zł. Inwestorzy z kolei przeznaczyli na ten cel ok. 2 mln 294 tys. zł, co oznacza, że każda z ofert była zdecydowanie korzystniejsza od założeń. Jak informuje Jan Kotarba, umowa z firmą ZIBUD, która przedstawiła ofertę najkorzystniejszą, powinna zostać podpisana do końca kwietnia.

W Rytrze trasa EuroVelo będzie zaczynała się w Suchej Strudze przy kościele, dalej będzie wchodziła w osiedle i biegła wzdłuż drogi powiatowej w kierunku zamku, stąd wytyczona zostanie w kierunku Żarnowiec i dalej przez Życzanów do Barcic.

Na dziś rowerzyści mogą jednak w gminie Rytro już korzystać z trasy AquaVelo. Trasa ta zaczyna się na górze zamkowej przy ruinach średniowiecznego zamku. Następnie prowadzi  przez centrum Rytra i Roztokę Ryterską na Wielki Rogacz skąd schodzi na Obidzę i dalej do Szczawnicy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)