Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
11/04/2024 - 13:00

Brzezna będzie miała w końcu świetlicę i filię biblioteki z prawdziwego zdarzenia

Wiemy już kto i za ile zrobi świetlicę i filię biblioteki w remizie OSP W Brzeznej w Podegrodziu. Wszystko ma być gotowe do końca wakacji.

Zacznijmy od tego, że temat wykończenia remizy w Brzeznej ciągnie się już od wielu lat. Jeszcze w przedostatniej kadencji władze gminy chciały, by w tym samym budynku – obok remizy – działała biblioteka. Gminie udało się nawet pozyskać na budowę biblioteki pozyskać ok. 960 tysięcy zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a cała inwestycja miała kosztować ok. 1,28 miliona zł. Różnicę samorząd miał pokryć z własnych środków. Ale nic z tego nie wyszło, bo przy takim rozwiązaniu gmina musiałby zwrócić dotację ze wspomnianego ministerstwa, bo jest to dotacja celowa i jak sama nazwa wskazuje ma służyć do realizacji określonego celu, w tym wypadku budowy biblioteki. I nie ma innej opcji.

Dlatego w ubiegłej kadencji władze gminy odstąpiły od tego pomysłu a biblioteka z wynajmowanych przez gminę prywatnych pomieszczeń przeniesiona została do budynku, gdzie uruchomiono m.in. żłobek i w którym jest również winda, dzięki czemu biblioteka jest dostępna dosłownie dla każdego.

Już od 2020 roku, na przekór epidemii koronawirusa prace budowlane przy remizie OSP w Brzeznej szły pełną parą. Budynek został rozbudowany, zabezpieczony w dach i w nową stolarkę okienną. Był stan surowy zamknięty a potem z kolejnych środków roboty zamknięto do obecnego stanu. 

1,2 miliona – tyle kosztuje nowe auto dla OSP Podegrodzie

W lutym za to przyszedł czas na to, by zrobić tu w końcu świetlicę i wspomniany punkt biblioteczny. Oferty złożyły trzy firmy. Spółka TRONUS z Warszawy wyceniła prace na 2 369 657 zł, kolejna - URBUD Usługi Remontowo – Budowlane z Łęki na 1 519 298 zł a podegrodzka firma Instalacje Budownictwo Marcin Pietruszka oszacowała je na 1 531 350 zł. Z kolei inwestor, czyli gmina zarezerwowała na to zadanie 1 190 815 zł brutto a przetarg ostatecznie wygrała firma z Łęki.

Co będą mieli z tego sami mieszkańcy? Jeśli chodzi o świetlicę, to zamówienie obejmuje:
- wykonanie robót ogólnobudowlanych,
- wykonanie instalacji elektrycznej,
- wykonanie instalacji wod-kan i co na poddaszu budynku,
- dostawę i montaż i montaż kotła gazowego w tych samych pomieszczeniach w systemie zaprojektuj wybuduj,
- dostawę i montaż i montaż kotła gazowego na parterze też w systemie zaprojektuj wybuduj,
- dostawa i montaż wyposażenia budynku: meble kuchenne, przebieralnie, szatnia
- dostawę i montaż stolarki ściennej drzwi,
- zagospodarowanie terenu wokół budynku/

I na to wszystko wykonawca musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie i protokół odbioru z Urzędu Dozoru Technicznego a na to wszystko ma 6 miesięcy od podpisania umowy, czyli musi się wyrobić do końca sierpnia. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu