Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
27/10/2021 - 10:45

Blisko 9,5 mln. złotych dla Łabowej z Polskiego Ładu. Na co wydadzą te środki?

Gmina Łabowa dostała prawie dwa razy więcej pieniędzy z „Polskiego Ładu” niż Nowy Sącz. Na co ta mała gmina wykorzysta blisko 9,5 miliona złotych?

Chcesz dowiedzieć się ile pieniędzy z „Polskiego Ładu” trafiło do twojej gminy i na co zostaną przeznaczone te środki? Kliknij TUTAJ i znajdź swoją gminę.

9 490 000 złotych – dokładnie taka kwota widnieje na promesie, którą odebrała wójt gminy Łabowa, Marta Słaby. Pieniądze z rządowego funduszu „Polski Ład” zostaną przeznaczone na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Maciejowej.

Włodarze gminy Łabowa nie ukrywają swojej radości. Środki, które dostał mały samorząd to 1/4 budżetu gminy. W roku 2021 dochody Łabowej były rekordowe, bo przekroczyły 40 milionów złotych. Dzięki funduszom z „Polskiego Ładu” uda się ten wynik powtórzyć w przyszłym roku.

Gmina Łabowa w złożonym do programu wniosku postawiła na oczyszczalnię ścieków, bo jak mówi wójt Marta Słaby „bez modernizacji i rozbudowy oczyszczalni nie bylibyśmy w stanie wybudować dalszej sieci kanalizacyjnej na terenie gminy”.

Przeczytaj również: 4,5 miliona złotych dla Nowego Sącza z Polskiego Ładu. Prezydent mówi, że za karę

Obecna oczyszczalnia w miejscowości Maciejowa pracuje w maksymalnej mocy przerobowej 250 metrów sześciennych na dobę. Po zaprojektowaniu, rozbudowie i modernizacji obiektu przepustowość wzrośnie do 500 metrów sześciennych na dobę. Dwa razy większa przepustowość pozwoli odprowadzać ścieki z terenu całej gminy, a to z kolei – według wyliczeń gminy – przełoży się na 65 procentowy spadek zanieczyszczeń w środowisku naturalnym.

Ponadto urządzenia w oczyszczalni zostaną dostosowane do wymogów unijnej dyrektywy. Jak na razie trudno określić ile czasu trzeba będzie czekać na zakończenie tej inwestycji. Czas realizacji rozbudowy przekroczy 12 miesięcy.

Jak mówi Marta Słaby, ta inwestycja pozwoli w przyszłości obsłużyć wszystkich chętnych do przyłączenia się do kanalizacji mieszkańców i pozwoli gminie stać się bardziej ekologiczną. Aktualnie kanalizacja znajduje się w miejscowości Nowa Wieś, Kamianna, Łabowa oraz w części Roztoki, Krzyżówki, Maciejowej i Łabowca. Kanalizacji nie mają jeszcze niektórzy mieszkańcy Maciejowej, Łabowca, Krzyżówki i Roztoki oraz wszyscy mieszkańcy miejscowości Składziste, Łosie, Kotów, Czaczów, Barnowiec i Uhryń.

Są też takie miejscowości w gminie, gdzie budowa kanalizacji na ten moment nie jest rozważana z ekonomicznego punktu widzenia. Tak jest np. w Kotowie czy w części Łabowca. Dla tych mieszkańców gmina co roku oferuje program dofinansowania dla przydomowych oczyszczalni ścieków. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. Marta Słaby – Facebook)Dziękujemy za przesłanie błędu