Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
08/11/2019 - 21:05

Biblioteki z remizą nie pożeni. Podegrodzie oberwałoby za to po kieszeni

Gmina Podegrodzie zamknęła temat budowy w Brzeznej – na miejscu siedziby OSP – biblioteki. Powstanie tu jedynie remiza z prawdziwego zdarzenia. Dlaczego?

Zacznijmy od tego, że gmina ogłasza drugi przetarg na modernizację siedziby OSP w Brzeznej. Przy pierwszym podejściu nie wpłynęła żadna oferta. Wójt Stanisław Banach sądzi, że powodem był termin realizacji inwestycji, który wyznaczono na 20 grudnia jeszcze tego roku. – To chyba przestraszyło wykonawców, bo zleceń jest dużo a z rękami do pracy różnie teraz bywa. Dlatego w drugim przetargu termin wydłużymy – mówi wójt, który nie chce na razie zdradzać, ile gmina w założeniu chce przeznaczyć na to przedsięwzięcie by nie sugerować potencjalnych zainteresowanych jego realizacją.

I teraz rzecz najważniejsza. A co z planami biblioteki w tym miejscu, które przedstawiała jeszcze na łamach Sądeczanina poprzedniczka Banacha, Małgorzata Gromala.

Zobacz też: Podegrodzie: ten kocioł udowadnia, że na edukacji można zaoszczędzić

- Zadanie będzie polegać na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku usytuowanego wraz z zagospodarowaniem terenu. Budynek zostanie rozbudowany wypełniając pustą przestrzeń. Dodatkowo od strony południowo - wschodniej dobudowana zostanie część mieszcząca zaplecze socjalne oraz wykonany zostanie wzdłuż budynku taras w konstrukcji drewnianej – komentowała szczegóły techniczne Gromala jeszcze w lipcu 2018 roku.  

Na terenie inwestycji zmieniony miał być też układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi. Budynek miał składać się z dwóch poziomów:  piwnicy i parteru a jego całkowita powierzchnia użytkowa budynku miała sięgać aż 1032 metry kwadratowe. Prace miały być zakończone do końca grudnia 2019 roku.

Zobacz też: Podegrodzie wypowiada wojnę „lewej” kanalizacji. Będą ostre kary

Gminie udało się nawet pozyskać na ten cel ok. 960 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a cała inwestycja miała kosztować ok. 1,28 mln zł. Różnicę samorząd miał pokryć z własnych środków.

Brzmiało pięknie. To dlaczego nic z tego nie wyszło? Bo poprzednie władze chciały pożenić tę bibliotekę z pomieszczeniami dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzeznej. I tu pies pogrzebany, bo przy takim rozwiązaniu gmina musiałby zwrócić dotację ze wspomnianego ministerstwa, bo jest to dotacja celowa i jak sama nazwa wskazuje ma służyć do realizacji określonego celu, w tym wypadku budowy biblioteki. I nie ma innej opcji.

Dlatego nowe władze gminy odstąpiły od tego pomysłu a biblioteka z wynajmowanych przez gminę prywatnych pomieszczeń przeniesiona została do budynku, gdzie uruchomiono m.in. żłobek i w którym jest również winda, która sprawi, że biblioteka będzie dostępna dosłownie dla każdego. – Spotkałem się nawet z mieszkańcami Brzeznej, by szczegółowo im wszystko wyjaśnić i podać przyczyny, dla których zrezygnowaliśmy z dotacji i realizacji tego przedsięwzięcia i budujemy tu tylko remizę dla strażaków – podkreśla Banach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)