Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
22/07/2014 - 11:00

Bezzałogowe samoloty będą poszukiwać zaginionych w górach?

W Kluszkowcach nad Jeziorem Czorsztyńskim, podczas „Weekendu z ratownikiem górskim”, imprezy promującej bezpieczną turystykę oraz ratownictwo górskie, oficjalnie zainaugurowana została współpraca krakowskiej spółki FlyTech Solutions z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Partnerem porozumienia jest Fundacja Śmigła Życia, która promuje budowę nowych lądowisk śmigłowcowych dla potrzeb ratownictwa.
Celem współpracy, jest stworzenie innowacyjnego na skalę światową systemu wspomagającego akcje ratownicze prowadzone w górach, wykorzystującego do wspierania działań naziemnych, bezzałogowe statki powietrzne.

System ten oparty ma być na używanym przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe mobilnym centrum dowodzenia, wyposażonym w opracowane przez GOPR oprogramowanie GIS wspomagające planowanie i przebieg akcji ratowniczych. Mobilne centrum dowodzenia stanowi również Naziemną Stację Kontroli Lotu dla bezzałogowych statków powietrznych, w które wyposażone są ekipy poszukiwawcze. Użycie bezzałogowców umożliwia dokładne przeszukanie całego rejonu poszukiwań w bardzo krótkim czasie.

Obecnie, jedyną metodą wsparcia działań ratowników z powietrza jest używanie śmigłowca. Wysoki koszt oraz duże ryzyko uniemożliwiają wykorzystanie śmigłowca w samych poszukiwaniach, stąd jego użycie sprowadza się w praktyce wyłącznie do akcji ratunkowych.

Również dostępność śmigłowca może budzić wątpliwości. Obecnie, należący do TOPR-u Sokół przebywa na remoncie w zakładach PZL-Świdnik, zaś rolę śmigłowca TOPR przejął dzięki uprzejmości Komendy Głównej Policji oraz MSW policyjny Sokół.

Systemy bezzałogowe dają możliwość wykonywania lotów nawet w trudnych warunkach pogodowych, zarówno w dzień jak i w nocy.

Wstępne wyniki analiz oraz lotów testowych prowadzonych przez FlyTech Solutions oraz GOPR, wskazują iż projekt ma duże szanse powodzenia i już za kilka lat będziemy mogli oglądać samoloty bezzałogowe pomagające ratować ludzkie życie w polskich górach. Niestety, sam projekt z uwagi na dużą złożoność wymaga dużego wkładu finansowego. W związku z tym GOPR, fundacja Śmigła Życia oraz firma FlyTech Solutions poszukują sponsorów, chcących wesprzeć rozwój projektu.

(jg) Źródło i fot.: FlyTech Solutions

  Na zdjęciach: Pokaz ratownictwa górskiego podczas Weekendu z ratownikiem górskim na górze Wdżar

oraz Samolot FT03 wraz z Mobilnym Centrum Dowodzenia GOPRDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)