Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
31/12/2019 - 13:45

Bezprecedensowy budżet w Rytrze a mieszkańcy będą mieli aż 6 nowych dróg

Radni z Rytra uchwalili już budżet na 2020 rok. Uchwałę można nazwać bezprecedensową, bo gmina wchodzi w nowy rok bez obciążeń z 2019 i jest to pierwszy autorski budżet wójta Jana Kotarby. Ale najważniejsze jest to, że mieszkańcy doczekają się aż 6 nowych dróg.

Bezprecedensowy budżet w Rytrze a mieszkańcy będą mieli aż 6 nowych dróg

Kredyty są często podstawą działań inwestycyjnych samorządów, ale gdy okazuje się, że na spłatę obciążeń pieniędzy brak a płatność bieżących faktur trzeba przesuwać z jednego roku na drugi, sytuacja robi się nieciekawa. A tak właśnie było w gminie Rytro na początku 2019 roku. W grudniu 2018 w kasie samorządu zabrakło nawet środków na ZUS dla urzędników i na ich pensje. Dlatego wójt Jan Kotarba nie owijając w bawełnę uprzedził mieszkańców – trzeba zacisnąć pasa. I udało się. W 2020 rok gmina Rytro wchodzi bez żadnych obciążeń z 2019 roku, czyli z czystą kartą. I to jest główny powód, dla którego z taką pewnością można mówić o inwestycjach przyszłorocznych.

Zacznijmy od tych najważniejszych, czyli drogowych. Gmina planuje w ramach dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wyremontować kolejno: drogę na Życzanów - Podmakowica, drogę na Cyrchlę – Połom Wyżna, drogę do Limasów na Suchej Strudze, drogę od DK 87 do Wielochów w Obłazach Ryterskich i drogę Pod Wiatrakiem – Połom Niżna. Jak informuje wójt w tym wypadku gmina może liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 procent a samorząd ma już zabezpieczony wkład własny w wysokości 160 tys. zł. I choć o ostatecznej cenie przedsięwzięcia można będzie mówić dopiero po rozstrzygnięciu przetargów, to wedle szacunków przebudowa wszystkich pięciu wymienionych dróg kosztować będzie około 700 tys. zł.

Zobacz też: Śmieci po nowemu w Rytrze klepnięte

Kolejną drogą, która gmina chce zrobić – tym razem ze środków na budowę dróg dojazdowych do pól – jest droga do państwa Górków w Rytrze.

120 tys. zł zabezpieczono też na budowę kanalizacji w Połomi Wyżnej.
Ważną częścią budżetu gminy będą środki na przygotowanie projektu na budowę przedszkola przy Szkole Podstawowej w Rytrze. Już wiadomo, że projekt, który gmina chciała zrealizować aplikując o środki na rewitalizację gminy, znalazł się na liście rezerwowej Urzędu Marszałkowskiego a tym samym gmina nie ma szans na dofinansowanie. – Ale mamy plan awaryjny i po to, by go wdrożyć chcemy przygotować projekt już nie w systemie zaprojektuj i wybuduj, tylko pełną dokumentację z pozwoleniem na budowę. Będzie nas to kosztowało około 120 tysięcy złotych. To bardzo potrzebna inwestycja – informuje Kotarba.

Mamy też dobre wieści dla mieszkańców osiedla Mikuty w Rytrze, którzy od dłuższego czasu wnioskują o ustawienie progów zwalniających. O szczegółach pisaliśmy w publikacji Rytro: tak tu niebezpiecznie, że znów żądają progów na Mikutach. Przez turystów?

- Mieszkańcy wnioskowali o zamontowanie czterech progów, ale my zakupiliśmy dwa. Dlaczego? Bo wszyscy progów się domagali, ale jak przyszło do znalezienia konkretnego miejsca, to nikt nie chciał progów koło swojego domu – komentuje nie bez przekąsu Kotarba, który nadmienia, że do pełni szczęścia gmina musi jeszcze tylko przygotować odpowiedni projekt zmiany organizacji ruchu. Tak jak wymagają tego przepisy.

Najważniejsze jest to, że zaczynając rok z czystą kartą, gmina będzie mogła w ciągu 2020 roku śmiało myśleć o realizacji kolejnych potrzeb mieszkańców gminy Rytro i uwzględniać je w ramach przesunięć w swoim budżecie.

ES [email protected] Fot.:  ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu