Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/07/2012 - 10:01

Bezpłatna rehabilitacja z pomocą… sądeckiego ZUS

Nowosądecki ZUS pomoże Ci skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji. Wystarczy, że lekarz rodzinny wystąpi z wnioskiem o jej odbycie. Z takiej możliwości w ubiegłym roku skorzystało prawie 1700 mieszkańców naszego regionu.
Źle dobrane krzesła czy biurka, słowem nieodpowiednie przygotowanie miejsc pracy powoduje, że choroby kręgosłupa dotykają co 10. pracownika. Zapalenia stawów, zwyrodnienia, bóle pleców i szyi . Szacuje się, że na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe cierpi w Polsce 300-400 tys. Polaków. W efekcie te choroby pracowników - w skali całej gospodarki - kosztują ponad 938 mln euro, tyle, ile obwodnica dużego miasta - wynika z raportu przygotowanego w 2011 r. w ramach europejskiego programu „Fit for work” na Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Ciągle wzrastają wydatki na leczenie i rehabilitację. W ciągu roku pracujący Polacy biorą aż 26 mln dni zwolnienia tylko i wyłącznie z powodu schorzeń związanych z kręgosłupem. To taka skala, jakby około stu tysięcy ludzi po prostu przestało przychodzić do pracy. Koszty idą w miliardy. Tracą na tym pracodawcy, bo muszą wypłacać wynagrodzenie przez pierwsze 30 dni zwolnienia, a także państwo, ponieważ Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przejmuje wypłatę za pozostałe dni L-4. Z danych ZUS wynika, że koszty te wynoszą – odpowiednio – 110 mln euro (450 mln zł) i 214 mln euro (900 mln zł) rocznie. Na dodatek wiele osób rozpoczyna rehabilitację, gdy jest już za późno, tracą zdolności do pracy i przechodzą na renty, na które przeznaczanych jest 1,5 mld zł rocznie (470 mln euro - wszystkie dane ZUS z 2009 roku). Średni wiek przejścia Polaka na rentę to 49 lat. Ponadto chorujący przewlekle, będący na długich zwolnieniach, bywają w pierwszej kolejności zwalniani z pracy - zasilają szeregi bezrobotnych, co pociąga kolejne koszty. A to studium dotyczące tylko jednego typu z wielu występujących schorzeń!

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych doszedł do wniosku, że bardziej opłaca się inwestować w rehabilitację pracowników. Jeżeli nie jesteś w stanie pracować i zależy ci na szybszym powrocie do pracy, możesz skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji, którą oferuje ZUS. W ramach programu prewencji i rehabilitacji zapewnia bezpłatną rehabilitację leczniczą w zakresie schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, schorzeń psychosomatycznych oraz po operacji nowotworu gruczołu piersiowego.

Wystarczy że lekarz rodzinny wypełni wniosek o skierowanie do jednego z ośrodków rehabilitacyjnych. Warunkiem jest jednak to, że musisz podlegać ubezpieczeniu społecznemu, przy czym nie jest ważne, czy aktualnie pracujesz, pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.

Wniosek wypisuje lekarz prowadzący leczenie, a my składamy go w najbliższej placówce ZUS, gdzie trafia do lekarza orzecznika - to on ostatecznie decyduje, czy rehabilitacja jest nam niezbędna. Jeżeli jego decyzja będzie pozytywna, pozostaje nam tylko czekać na skierowanie na turnus, który trwa 24 dni.

 

Aktualnie czas oczekiwania na przyjęcie do ośrodka rehabilitacyjnego wynosi od 2 do 3 miesięcy. Wszystko zależy od charakteru schorzenia, ale nieco dłużej trzeba poczekać na rehabilitację schorzeń narządu ruchu – mówi Teresa Skrzypiec z komórki rehabilitacji i prewencji sądeckiego ZUS-u.

Ważne, że wszystkie koszty związane z pobytem w ośrodku rehabilitacyjnym pokrywa ZUS. W ramach turnusu rehabilitacyjnego jesteśmy objęci całodobową opieką medyczną, mamy zapewnione codzienne zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze oraz wyżywienie i zakwaterowanie. Zakład zwraca również koszty podróży z miejsca naszego zamieszkania do ośrodka i z powrotem, ale tylko równowartość biletu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

 

W okolicy Nowego Sącza można leczyć się w Wysowej na choroby układu krążenia i psychosomatyczne, w Muszynie, Stróżach i Szczawnicy – narządy ruchu. W Rabce – układ krążenia.

– Ale osoby z naszego regionu najczęściej wyjeżdżają do takich uzdrowisk jak: Iwonicz, Polańczyk, Ustroń czy Busko-Zdrój. Oczywiście na wyrażane wskazanie lekarza możliwe jest skierowanie chorego w inne miejsce. Uzdrowisko musi mieć jednak podpisaną umowę z ZUS o współpracy. W ubiegłym roku wysłaliśmy do ośrodków rehabilitacyjnych prawie 1700 osób –dodaje Teresa Skrzypiec.

 

O taką rehabilitację mogą jednak starać się tylko osoby które w wyniku choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po odbytej rehabilitacji. Nie mogą z niej więc skorzystać osoby będące na rencie przyznanej na stałe oraz niepracujący emeryci.


(BW)

 

Źródło: własne, ZUS w Nowym Sączu

Fot. archiwum i mapka ZUS







Dziękujemy za przesłanie błędu