Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 23 listopada. Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
02/01/2020 - 12:20

Potrzebujesz pomocy prawnika? Zobacz, gdzie dostaniesz ją bezpłatnie

Znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebujesz pomocy specjalisty? Nie stać Cię na fachową poradę prawną? Zobacz, gdzie na Sądecczyźnie zlokalizowane są punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i umów się na spotkanie.

Ogólnopolski system nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego umożliwia uzyskanie darmowej porady prawnej. Pomoc przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów związanych z reprezentowaniem przez zawodowego pełnomocnika.

Bezpłatna pomoc świadczona jest w punktach organizowanych przez starostwa powiatowe, które prowadzone są przez adwokatów, radców prawnych, a także przez organizacje pozarządowe. Obok punktów porad prawnych jest też usługa nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Polega na udzielaniu porad dostosowanych do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zamierzającej samodzielnie rozwiązać problem. 

To porady przede wszystkim dla osób zadłużonych, z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Warunkiem uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej jest złożenie pisemnego oświadczenia o tym, że nie jesteśmy w stanie zapłacić za usługi prawnika. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach,
  • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
  • sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym,
  • poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową,
  • nieodpłatną mediację.

Warto wiedzieć, że nie ma limitu porad prawnych! Co więcej, osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się może być świadczona pomoc prawna także poza punktem darmowych porad prawnych albo nawet telefonicznie. 

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń pod numer 600 401 420 i umów się na spotkanie z prawnikiem. Starając się o poradę w wybranym punkcie należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wziąć ze sobą niezbędne dokumenty – umowy, akty notarialne, pisma urzędowe oraz wydane w sprawie postanowienia i wyroki.  

Punkty działają w następujących lokalizacjach:

1. Nowy Sącz, ul. Waryńskiego 1 (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna) w godz. 9 - 17

2. Grybów, Rynek 4 (budynek byłego Liceum Ogólnokształcącego) w godz. 9 - 17

3. Stary Sącz, ul. Partyzantów 15 (Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu) w godz. 9 - 17

4. Piwniczna-Zdrój, ul. Chrobrego 2 (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) w godz. 9 - 13

5. Tęgoborze 193 (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W.S. Reymonta w Tęgoborzy) w godz. 13 - 17

6. Krynica-Zdrój, ul. Nadbrzeżna 3 (Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju) w godz. 9 - 17

W podstawowym zakresie poradę prawną oraz wskazówki dotyczące tego, gdzie zgłosić się po pomoc można uzyskać również w każdym sądzie, w Biurze Obsługi Interesanta. 

Kinga Kos, [email protected]info, fot. archiwum Stowarzyszenia SURSUM CORDA Dziękujemy za przesłanie błędu