Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
25/10/2021 - 20:00

Będzie wysyp sądeckich inwestycji. Tylu milionów do podziału jeszcze nie było

Czy teraz nasz region czeka wysyp inwestycji? Już wiadomo, że Małopolska otrzyma blisko 2 miliardy złotych z Programu Inwestycji Strategicznych, który jest częścią Polskiego Ładu. Powiat nowosądecki otrzyma aż 17 milionów.

Czytaj też A jeśli zamrożą pieniądze w Brukseli… to położy inwestycje w naszym regionie? 

To ma być początek nowego etapu dla małopolskich samorządów i kamień milowy dla wielu gmin. Małopolska otrzyma 2 miliardy złotych z programu inwestycji strategicznych w ramach Polskiego Ładu.

Dajemy samorządom do ręki narzędzia do walki ze skutkami pandemii. Polsk Ład to impuls do rozwoju małych ojczyzn i silne wsparcie. To konkrety: drogi, szkoły, boiska, transport publiczny. To inwestycje równomiernie rozłożone w każdym regionie tak, by wszyscy mogli skorzystać z tych środków – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Zrównoważony rozwój to jeden z zasadniczych priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. który przeznacza dofinansowanie na realizację różnych przedsięwzięć związanych z transportem czy rozwojem infrastruktury drogowej. To kolejny strumień pieniędzy przeznaczonych dla samorządów – dodaje wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, który dobre wiadomości przywiózł do Nowego Sącza.

Czytaj też Wkrótce dostaniemy zupełnie nową drogę. Łączą ze sobą dwie ulice [ZDJĘCIA]

Od początku lipca do połowy sierpnia trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Samorządy mogły zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

Czytaj też Budują u nas kolejny dworzec. Gdzie stanie ta superbudowla? [WIZUALIZACJA]

Już wiadomo, że powiat nowosądecki otrzyma blisko 17 milionów złotych. Starosta Marek Kwiatkowski właśnie odebrał promesę.

- Pieniądze będą przeznaczone na przebudowę i rozbudowę drogi powiatowej Paszyn – Mogilno – Krużlowa na długości 4,5 km z odbudową elementów drogi uszkodzonych podczas klęsk żywiołowych – wyjaśnia starosta.

Środki rządowe otrzymały również miasta i gminy z Sądecczyzny.  W sumie jest to łącznie ponad 168 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na remonty dróg, budowę obiektów sportowych czy infrastruktury turystycznej. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu