Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
31/03/2018 - 12:40

Będzie więcej pieniędzy na leczenie szpitalne, zabiegi okulistyczne i rehabilitację

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada w najbliższym czasie rozpoczęcie debaty ogólnonarodowej na temat służby zdrowia i tego, jak będzie ona funkcjonowała w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jak dzisiaj wygląda finansowanie służby zdrowia i jakie są najbliższe perspektywy wykorzystania nakładów na ochronę zdrowia w Małopolsce? Rozmowa z Elżbietą Fryźlewicz-Chrapisińską, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Budżet Małopolskiego Oddziału NFZ wzrasta regularnie w ostatnich latach. Na co NFZ przeznacza te dodatkowe środki w Małopolsce?

- Mówiąc o pieniądzach, które NFZ przeznacza na leczenie pacjentów warto wrócić do roku ubiegłego, który w aspekcie finansowania najbardziej gorącego tematu, jakim są nadwykonania był wyjątkowy.

Na czym polegała ta wyjątkowość?

- Na nadwykonania z 2017 r. i lat poprzednich, oddział przeznaczył 162 mln zł. Małopolski NFZ pokrył m.in. wszystkie koszty związane ze specjalistycznym leczeniem dzieci, przeszczepami, operacjami kardiochirurgicznymi, endoprotezoplastykami stawów, zabiegami usunięcia zaćmy oraz tzw. świadczeniami nielimitowanymi, do których należą m.in. porody, czy terapia w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej. Placówki otrzymały także zwrot większości wydatków poniesionych na oddziałach internistycznych, chirurgii ogólnej i ortopedii. Środki z budżetu państwa i uruchomionej rezerwy pozwoliły na zakup dodatkowych świadczeń – przede wszystkim w tych obszarach, w których kolejki są najdłuższe – operacje zaćmy, operacje wymiany stawu biodrowego i kolanowego oraz  diagnostyka obrazowa, świadczenia na oddziałach dziecięcych i  onkologicznych. 

Zobacz także: Komu grozi zawał? Jesteś kowalem własnego losu

Ile wynosi tegoroczny budżet Oddziału?

- Plan finansowy na dziś to ponad 6,7 miliarda złotych. Jest wyższy, niż w ubiegłym roku. Już wiemy, że nadwyżka zostanie przeznaczona mi. in. na leczenie szpitalne w ramach tzw. sieci szpitali, zwiększone wartości świadczeń w ambulatoryjnej i dziennej psychiatrii, w świadczeniach pielęgnacyjnych i opiekuńczych, opiece paliatywnej. Część środków zostanie przeznaczona na zwiększoną dostępność w rehabilitacji leczniczej, ponieważ zakontraktowaliśmy więcej miejsc, gdzie pacjenci mogą korzystać z fizjoterapii, czy oddziałów dziennych, co wiąże się w tym roku z dodatkowymi kosztami. Dodatkowe środki trafią też ponownie do podmiotów realizujących zabiegi zaćmy i endoprotezy oraz na specjalistyczną diagnostykę, tj. na badania rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, gastroskopie czy kolonoskopię.

Nowa struktura sieci szpitali, która weszła w życie w październiku ubiegłego roku nadal jest jednym z najważniejszych tematów dyskusji w polskiej służbie zdrowia. Czy można pokusić się już o ocenę wprowadzonych zamian? 

- Małopolski NFZ na razie podsumował pierwsze trzy miesiące funkcjonowania  tej struktury. Analizy pokazują, że mimo obaw ekspertów, regionalne placówki po wprowadzeniu nowego systemu finansowania nie szukały oszczędności kosztem pacjentów i wykonały najwięcej świadczeń w całym kraju. Pokazuje to, że małopolscy dyrektorzy bardzo dobrze zrozumieli, czym jest sieć szpitali i ryczałt. To zasługa wielu spotkań i merytorycznych rozmów. Sieć szpitali nie stała się ograniczeniem dla pacjentów. Szpitale są przyzwyczajone do przyjmowania dużej liczby osób, mamy świetnie rozwinięte szpitale powiatowe, a szpitale wojewódzkie i kliniczne prowadzą wiele specjalistycznych oddziałów, więc nie ma mowy o odsyłaniu chorych. W tej chwili kończymy prace na wyliczaniem ryczałtów na kolejny okres.

Dziękuję za rozmowę

Iga Michalec, IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu