Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
24/01/2023 - 13:35

Będzie "śmieciowy" kompromis w Piwnicznej-Zdroju? Bo opłaty i tak muszą iść w górę

Już po raz drugi w ostatnim czasie piwniczańscy radni będą dyskutować na sesji o wprowadzeniu podwyżki opłat za wywóz śmieci. Jaki tym razem urzędnicy przygotowali projekt uchwały?

Będzie "śmieciowy" kompromis w Piwnicznej-Zdroju?

Przypomnijmy najpierw okoliczności uchwalenia stawek opłat śmieciowych na rok 2022. Otóż w styczniu radni podtrzymali te dotychczasowe, czyli z roku 2021 roku - opłatę podstawową za odbiór śmieci segregowanych 23 zł od osoby miesięcznie, dla członków rodzin o najniższych dochodach objętych pomocą społeczną – 21 zł.  Jakim cudem? Ograniczając częstotliwość ich odbioru.

Okazuje się jednak, że w tym roku podobny zabieg nie wchodzi w rachubę. Stawki trzeba podnieść i basta. Ma to oczywiście związek ze wzrostem kosztów energii i kosztów paliw, wzrostem kosztów utylizacji odpadów oraz płacy minimalnej. Przy czym pamiętajmy, że system śmieciowy w Piwnicznej-Zdroju obsługiwany jest cały czas przez tutejszy Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Zobacz też: Kto zastąpi Maślankę? Znamy prawdopodobny termin wyborów do rady w Piwnicznej-Zdroju

Na sesję, która odbyła się 23 grudnia przygotowana była propozycja, by nowe stawki wynosiły kolejno: 28 zł od osoby miesięcznie za śmieci segregowane, 84 zł od głowy miesięcznie za śmieci zmieszane, 200 zł rocznie za śmieci z domków letniskowych i rekreacyjnych przy segregacji i aż 400 zł gdy śmieci są zmieszane. Radni, po bardzo burzliwych dyskusjach i na komisjach, i na sesji, powiedzieli: veto. Sześciu radnych głosowało za, sześciu przeciw a dwóch wstrzymało się od głosu.

25 stycznia, czyli już jutro odbędzie się kolejna sesja i radni znów będą musieli wrócić do tematu. A to za sprawą kolejnego projektu uchwały w tej sprawie. Tym razem zaproponowane stawki to 27,50 zł od głowy za śmieci segregowane w skali miesiąca, 82,50 zł za śmieci zmieszane i 200 zł rocznie od domu letniskowego czy innej nieruchomości wykorzystywanej na cele wypoczynkowo rekreacyjne.

Co, którzy segregują odpady i zarazem prowadzą kompostowniki będą mogli liczyć na 2 zł zniżki od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość. Czy ten drobny kompromis cenowy przekona radnych do dania zielonego światła dla i tak nieuchronnych podwyżek? Przekonamy się już jutro podczas posiedzenia. ([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu