Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
19/05/2023 - 09:45

"Będzie Dobrze" z budżetem obywatelskim w Nowym Sączu? Autopromocja radnych nie ma granic

Znamy już wykonawców części projektów najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Niekwestionowanym liderem jest fundacja „Będzie Dobrze”. Ciekawostek jest jednak znacznie więcej. Czy to kolejne narzędzie do autopromocji radnych?

Budżet obywatelski w Nowym Sączu

Co roku mieszkańcy Nowego Sącza mają możliwość głosowania na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że w najnowszej edycji do wydania było ponad 3,5 mln zł. Na każde osiedle przypadała inna część tej kwoty.

Wyniki zostały ogłoszone w październiku ubiegłego roku. Bardzo popularne okazały się projekty imprez integracyjnych oraz wyjazdów dla mieszkańców. W kwietniu i maju prezydent Ludomir Handzel zaczął ogłaszać wyniki konkursów. Dzięki temu wiadomo już, kto dostanie pieniądze na realizację zwycięskich projektów.

Okazuje się, że w dokumentach konkursowych często przewija się oferta jednej fundacji. Czy żaden inny podmiot nie zgłaszał się do konkursów? A może w zarządzeniach mamy podanego jedynie zwycięzcę z pominięciem innych ofert? Zapytaliśmy o to w sądeckim magistracie.

- Według mojej wiedzy nie jest tak, że zawsze mamy jedną ofertę. Niemniej jednak najczęściej tak się dzieje i nie jest to sytuacja wyjątkowa. Podobnie było również w latach ubiegłych nad czym ubolewają zresztą osoby zajmujące się merytorycznie ze strony urzędu miasta realizacją zadań budżetu obywatelskiego – odpowiada Mariusz Smoleń, kierownik referatu komunikacji społecznej.

Budżet obywatelski dla osiedli

W dotychczas opublikowanych zarządzeniach widzimy, że prym wiedzie fundacja „Będzie Dobrze”. To ona ma odpowiadać za organizację festynów, spotkań integracyjnych, pikników, wycieczek na osiedlach: Piątkowa (na co otrzyma 40 tys. zł dotacji), Gorzków (36 750 zł dotacji), Helena (37 350 zł dotacji), Wólki (20 tys. zł dotacji), Millenium (18 100 zł dotacji), Kaduk (25 tys. zł dotacji), Kilińskiego (8800 zł dotacji), Poręba Mała (60 tys. zł dotacji).

Fundacja „Będzie Dobrze” imprezy w ramach budżetu obywatelskiego organizowała również w poprzednich latach. Na jej czele stoi prezes Anna Pych, znana w Nowym Sączu działaczka społeczna, nominowana między innymi w plebiscycie "Sądeczanin Roku". W grudniu ubiegłego roku, podczas gali 10-lecia fundacji, statuetkę przyjaciela fundacji otrzymał m.in. prezydent Ludomir Handzel, o czym mogliśmy przeczytać na Facebooku.

Czytaj dalej na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu