Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
21/11/2018 - 14:40

Będzie black weekend, nie tylko w galerii, ale i na ulicach obok

Uwaga, kandydaci na święte krowy. Lepiej nie parkujcie głupio w okolicach galerii Trzy Korony. W trakcie najbliższego szczytu handlowego - od Black Friday po święta, okolica będzie pod szczególnym nadzorem.

O tym, że na ul. Lwowskiej i na okolicznych ulicach źle się dzieje z parkowaniem pisaliśmy już dziesiątki razy. Od skrzyżowania z ul. Modrzejewskiej do skrzyżowania z ul. Jana Wiktora obowiązuje zakaz postoju (znak B-35). Pomimo tego, codziennie na tym odcinku stoi non stop sznur samochodów, inne auta jakoś sobie poradzą z wymijaniem, ale tylko czekać aż w końcu zginie tu jakiś pieszy. 

- Wielokrotnie byłam świadkiem sytuacji, w których przez tak bezmyślnie parkujących kierowców o mały włos nie dochodziło do potrąceń pieszych usiłujących przejść przez to przejście – alarmuje nas w liście mieszkanka Nowego Sącza, która jest też autorką załączonego do publikacji zdjęcia.

- Wiadomo, kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność. Ale mimo tego wiele razy widziałam kierowców hamujących w ostatniej chwili przed pieszym, który nagle pojawia się niemalże w połowie przejścia dla pieszych, tuż przed maską jadącego pojazdu. Pojawił się nagle, bo zaparkowany, jak na zdjęciu, samochód zajmuje sporą część pasa jezdni. Pieszy chcąc sprawdzić czy nie nadjeżdża żaden pojazd z prawej strony (od kierunku ul. Prażmowskiego) musi wejść na pasy i wychylić się zza zasłaniającego mu widok zaparkowanego samochodu – obrazuje rangę zagrożenia Czytelniczka.

Problem jest naprawdę poważny, bo rozgrywa się tuż pod galerią Trzy Korony i przed niehandlowymi niedzielami czy świętami, zaparkowane samochody stoją po obu stronach ulicy.

- Czy u nas zawsze musi tak być, że służby, za przeproszeniem, ruszą tyłek dopiero gdy dojdzie do tragedii? Dopiero gdy ktoś zginie ogłoszą akcję "bezpieczne przejście"? Dlaczego np. straż miejska nie potrafi sama od siebie zrobić z tym porządku? Dlaczego jakakolwiek jej reakcja nie może obyć się bez „wezwania”? Przecież to jest niemalże na wprost ich siedziby – nie kryje irytacji sądeczanka.

Zobacz też: 100 nowych miejsc parkingowych w okolicy Trzech Koron. Komu miasto zrobi dobrze? 

Oburzenie kobiety jest w pełni uzasadnione, ale by oddać sprawiedliwość strażnikom miejskim przypominamy, że na łamach portalu Sądeczanin.info wielokrotnie pisaliśmy o zmasowanych akcjach, które strażnicy organizowali w całej okolicy Trzech Koron na tzw. święte krowy.

Oddając im sprawiedliwość przypomnieć również musimy, że wielu z Was, naszych Czytelników za te właśnie akcje na funkcjonariuszach nie zostawiła przysłowiowej suchej nitki. Część z Was stała na stanowisku, że straż powinna zająć się czymś innym niż „prześladowaniem” biednych, pozbawionych innej możliwości parkowania klientów galerii. To jak? Mają w końcu tu działać czy nie?

Z komendantem Straży Miejskiej Dariuszem Górskim rozmawialiśmy w tej sprawie dwa razy. W czasie pierwszej rozmowy z miejsca zobowiązał się do organizacji kolejnej akcji i wysłania na miejsce patrolu. Nie ukrywał, że by zapanować nad prawdziwym Armagedonem parkingowym w tej okolicy funkcjonariusze musieliby tu stać na okrągło a i tak później by im się oberwało, że nie robią nic innego tylko wlepiają mandaty. Ale nie tylko w tym jesteśmy zgodni – trudno, niech kierowcy sarkają, jeśli na szali stoi chociaż jedno ludzkie życie.

Zobacz też: Klienci Trzech Koron obsypani mandatami

- Nie chcę nikogo dyskryminować, ale to nie są sądeczanie tak parkują, bo sądeczanie dawno już się nauczyli, że tu tak parkować nie można i co za to grozi – zaznaczał nasz rozmówca.

Nie wykluczał, że być może przed zapowiedzianymi na ten weekend wyprzedażami w galerii uda się zorganizować tu – nie pierwszy raz zresztą – kolejną akcję prewencyjną. Przy okazji przypomina, że zgodnie z przepisami parkowanie w obrębie skrzyżowania kosztować nas może nie sto złotych (jak to ma miejsce w innych miejscach) tylko aż 300 złotych. Teraz tylko trzeba się zastanowić, czy wolimy stracić 300 złotych czy zapłacić kilka złotych za skorzystanie z pobliskiego parkingu.

Na tym zakończyła się nasza pierwsza rozmowa. Dosłownie po kilkunastu minutach komendant zadzwonił do nas, bo już porozumiał się z komendantem sądeckiej policji - wspólna akcja black weekend dla "świętych krów" zostanie przeprowadzona już w podczas najbliższej wyprzedaży. Dodatkowo przy okazji każdego weekendu handlowego, ze szczególnym naciskiem na weekendy wyprzedażowe, stale będzie tu czuwał patrol mieszany składający się z jednego policjanta i jednego strażnika miejskiego.

I kolejna rzecz – przez wiele miesięcy podtrzymywana była przez kończącą właśnie kadencję władzę informacja, że wzdłuż Lwowskiej od Trzech Koron aż do Lidla powstanie aż kilkadziesiąt miejsc parkingowych. W sierpniu MZD miał już nawet przygotowany stosowny projekt. Dziś o temacie cisza.

ES [email protected] Fot.: CzytelniczkaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)