Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
10/05/2021 - 19:25

Bardziej chcą czy nie chcą? Radni Łososiny debatują o SOF

Radni gminy Łososina Dolna wzięli pod lupę Sądecki Obszar Funkcjonalny. W tej sprawie od kilku tygodni toczą się debaty i trwają dyskusję. Co zdecydowali podczas ostatniej sesji?

Czytaj też: Korzenna w Sądeckim Obszarze Funkcjonalnym. Bez Nowego Sącza się nie uda?

Podczas ostatniej sesji radni Łososiny Dolnej sporą część posiedzenia przeznaczyli na dyskusję nad przystąpieniem do Sądeckiego Obszaru Funkcjonalnego. Wspólnie zastanawiali się nad tym, jak rozsądnie lokować unijne środki i jak wspierać samorządy. W uzasadnieniu projektu uchwały pojawiło się stwierdzenie, że przygotowując strategię województwo małopolskie odstąpiło od starych rozwiązań, które się nie sprawdzały.

Pewne miasta, takie jak na przykład Kraków, Tarnów, Gorlice czy właśnie Nowe Sącz -  tracą swoją pozycję. Należy je zatem wzmocnić, tworząc zażyłość komunikacyjną i funkcjonalną. Debata dotycząca Sądecczyzny toczyła się kilka miesięcy, samorządowcy negocjowali też statut obszaru funkcjonalnego. Potrzeb jest sporo i właśnie w tym przedsięwzięciu gmina upatruje szans na pozyskanie dodatkowych środków.

Komisja budżetowa pozytywnie zaopiniowała ten projekt uchwały. Radni też chcieli dać temu szansę i przystąpić do obszaru funkcjonalnego, licząc na dobre efekty całego posunięcia i współpracę z miastem, między innymi w zakresie czystego powietrza oraz śmieci, których z roku na rok produkuje się coraz więcej. Liczba i wielkość wysypisk śmieci niestety nie wzrasta, gmina rozważa więc powstanie spalarni śmieci.

W obszarze funkcjonalnym samorządowcy upatrują jeszcze ogromną szansę dla łososińskiej młodzieży, która nie musiałaby wyjeżdżać do Krakowa czy nawet jeszcze dalej na studia, z uwagi na wysoki poziom edukacji w Nowym Sączu.

Ostatecznie, po godzinnej dyskusji, radni jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu do Sądeckiego Obszaru Funkcjonalnego. (k.kos@sadeczanin.info, fot. RG Łososina Dolna)Dziękujemy za przesłanie błędu