Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
21/05/2015 - 12:49

Barbara Paluchowa uhonorowana „Orderem Błękitnej Niezapominajki”

Znana piwniczańska poetka, artysta plastyk, Kawaler Orderu Uśmiechu Barbara Paluchowa została uhonorowana „Orderem Błękitnej Niezapominajki” za „gorące serce życzliwe dzieciom”.
Barbara Paluchowa odebrała „Order Błękitnej Niezapominajki” podczas uroczystej X jubileuszowej gali, która odbyła się w sali teatralnej im. Kazimierza i Marii Witkowskich w Niecieczy koło Tarnowa. Odznaczenie przyznawane przez dzieci trafiło tym razem do pięciu laureatów.

Przyznaje je kapituła, w skład której wchodzą uczniowie szkół podstawowych. Inicjatorką jej powołania jest Eleonora Chmielarska, wielka społeczniczka ziemi tarnowskiej.

„Order Błękitnej Niezapominajki” jest wyrazem uznania dla osób, które z poświęceniem, zaangażowaniem, bezinteresownie, ofiarnie i z wielkim sercem starają się działać na rzecz najmłodszych. To ukłon dzieci dla tych, którzy stanowią wzór do naśladowania.

Dotychczas uhonorowano nim 45 osób, m.in.: Marię Witkowską, Eleonorę Chmielarską - niestrudzoną działaczkę społeczną i ekologa, aktorkę Annę Dymną, redaktora Andrzeja Zalewskiego, rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja i innych.

W tym roku w gronie laureatów oprócz Barbary Paluchowej znaleźli się: ks. abp. Józef Kowalczyk, senior archidiecezji gnieźnieńskiej, Witold Giersz, reżyser, animator, autor projektów plastycznych, scenarzysta filmów animowanych, Kazimierz Tarnas, nauczyciel i reżyser takich filmów jak: "Szaleństwa panny Ewy" (1984), "Pan Samochodzik i praskie tajemnice" (1988), "Panna z mokrą głową" (1994), "Awantura o Basię" (1995), "Szatan z siódmej klasy" (2006), Stanisław Jędryka, reżyser
i scenarzysta filmowy (38 filmów, np. filmy o Tolku Bananie, Zielone lata), twórca klasyki polskiego filmu dla dzieci i młodzieży.

Barbara Paluchowa jest poetką i artystą plastykiem, animatorką kultury, autorką i ilustratorką książek dla dzieci i ponad 30 scenariuszy przedstawień dla dzieci. Od dwudziestu lat jest redaktorem naczelnym lokalnego pisma Znad Popradu, działaczką społeczną starającą się ocalać dziedzictwo kulturowe gminy Piwniczna-Zdrój. Jest też laureatką kilkudziesięciu konkursów poetyckich. Wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą im. Władysława Orkana, Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej i Nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki Gloria Artis.

Piwniczańska poetka jest od 2004 roku Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jest to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość. Barbara Paluchowa wydała dwie książki dla dzieci „Za co babcia kocha Kraków” i „O kwiatkach i Agatce Niejadce”, jest też autorką wielu wierszy, których adresatami są właśnie milusińscy. Bardzo często zapraszana jest do szkół na spotkania z uczniami z klas 0-VI i przedszkolakami. Bardzo chętnie na nie jeździ.

- Nauczyciele ze szkół i przedszkoli chętnie mnie zapraszają – mówi Barbara Paluchowa. – W trakcie takich spotkań, które bardzo sobie cenię czytam dzieciakom swoje wiersze, które napisałam właśnie z myślą o nich, opowiadam im o poezji, prowadzę ciekawe konkursy. Miło widzieć radość i uśmiech na ich twarzach. Miło też usłyszeć, gdy dzieciaki zwracają się do mnie: „Pani babcia Basia”.

Piwniczańska poetka nie ukrywa, że kolejne odznaczenie przyznane jej przez dzieci otrzymała w Święto Niezapominajki (15 maja). To wyróżnienie jest dla niej ogromnym zaszczytem.

- Nie sądziłam, że znajdę się w gronie laureatów, w gronie tak wybitnych osobistości –
dodaje laureatka. – Tym bardziej jest mi niezmiernie miło i z całego serca dziękuję dzieciom za to wyróżnienie.

(MIGA)
Fot. Alicja Paluch.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020