Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
18/09/2018 - 15:25

Bajeczna willa należąca do miasta Nowy Sącz idzie pod młotek. Kto ją kupi?

Od pierwszego stycznia tego roku świeci pustką przepiękna willa przy ulicy Źródlanej w Krynicy-Zdroju. Jeszcze do niedawna działała w niej filia Powiatowego Urzędu Pracy dla powiatu nowosądeckiego. Budynek jest własnością Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Teraz idzie pod młotek. Kto go kupi?

Willa została wybudowana w latach 30-tych XX. Prawie osiemdziesięcioletni budynek jest po kapitalnym remoncie, łącznie z wymianą dachu, stolarki okiennej i instalacji. Przez dłuższy czas w tym budynku funkcjonowała filia Powiatowego Urzędu Pracy dla powiatu nowosądeckiego.

Osoby bezrobotne z terenu Krynicy-Zdroju, czy Muszyny nie musiały jeździć do Nowego Sącza, by załatwić sprawy związane z zatrudnieniem. Budynek wynajmowało Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Czytaj także: Niewiarygodne. Likwidują pośredniak w Krynicy-Zdroju, bo bezrobotnych jest za mało!

Kilka miesięcy temu Zarząd powiatu nowosądeckiego podjął decyzję o likwidacji wspomnianej filii, gdyż  liczba obsługiwanych w nim  osób znacznie spadła. Bezrobotni z gminy i  Muszyny  dojeżdżają teraz do PUP w Nowym Sączu.

Przepiękna willa będzie wystawiona przez miasto Nowy Sącz, które jest jej właścicielem na sprzedaż. Budynek ma bardzo atrakcyjną lokalizację. Jest trzykondygnacyjny.

- Obiekt znajduje się w bardzo atrakcyjnym miejscu Krynicy – mówi dr Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju. – Praktycznie w jej centrum, z dala od intensywnego ruchu ulicznego. Nie ukrywam, że miasto Nowy Sącz, będące właścicielem tej nieruchomości wystąpiło do nas z wnioskiem o jej kupno. My jesteśmy zainteresowani, jednak przejęciem obiektu za darmo, a na to gmina Nowy Sącz się nie godzi. W Krynicy istnieje deficyt mieszkań komunalnych, dlatego wszędzie patrzę, gdzie można jeszcze pozyskać takie lokale. Jeśli miasto Nowy Sącz ogłosi przetarg o sprzedaży wspomnianego budynku to nasza gmina raczej nie będzie do niego przystępowała. Gdybyśmy chcieli kupić ten obiekt na mieszkania komunalne to wiązałoby się to z gruntowną jego modernizacją. A takie zadanie nie było planowane w przyszłorocznym budżecie. Będziemy się jednak uważnie przyglądać i obserwować, co się będzie działo wokół tej nieruchomości. Zobaczymy, czy ktoś przystąpi do przetargu i ile ta nieruchomość będzie kosztowała?

Burmistrz Dariusz Reśko przyznaje, że gmina Krynica ma deficyt mieszkań komunalnych.

- Na mieszkania komunalne jest bardzo duże zapotrzebowanie – dodaje burmistrz Kryncy-Zdroju. – Dlaczego? Ceny wynajmu mieszkań w Krynicy-Zdroju są bardzo wysokie. Krynica jest bardzo atrakcyjnym miastem. Nie każdego stać, zwłaszcza ludzi młodych na wynajęcie lokum, nie mówiąc o jego kupnie.

Wiosną tego roku gmina Krynica wzbogaciła się o piętnaście mieszkań komunalnych. Został, bowiem kompletnie zmodernizowany i wyremontowany budynek starego ośrodka zdrowia przy ul. Kraszewskiego, znajdujący się naprzeciwko dworca. Lokale zostały już zasiedlone. Inwestycja była dość kosztowna. Pochłonęła ponad 2,4 mln złotych z budżetu miasta.

Burmistrz Dariusz Reśko ma także już pozwolenie na budowę kolejnego budynku komunalnego przy ulicy Wiejskiej w Krynicy Dolnej. Mogłyby tam powstać 24 mieszkania. Na razie jednak gmina nie ma pieniędzy na to, by tę inwestycję rozpocząć.

A co z budynkiem należącym do gminy Nowy Sącz?

W Urzędzie Miasta w Nowym Sączu został właśnie wywieszony wykaz nieruchomości dotyczący budynku i działek w Krynicy-Zdroju, na których znajduje się wspomniana nieruchomość. Idzie ona do sprzedaży

Wykaz będzie wisiał do 17 października tego roku.

- Po tej dacie prezydent wyda zarządzenie o sprzedaży i ustaleniu wysokości wadium, po czym Wydział Geodezji i Mienia przygotuje ofertę przetargową, która będzie wywieszona przez dwa miesiące - mówi Krzysztof Kurzeja, dyrektor Wydziału Geodezji i Mienia Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Po połowie grudnia przetarg powinien być rozstrzygnięty pod warunkiem wpłacenia wadium przez przynamniej jednego oferenta.

Cena wywoławcza nieruchomości – budynku wraz z dwoma działkami wynosi 700 tysięcy złotych. Za sam budynek trzeba zapłacić 470 tys. złotych.

Jest to jedyna nieruchomość gminy Nowy Sącz znajdująca się na terenie Krynicy-Zdroju, która teraz idzie pod młotek.

[email protected],  MK, Fot. MK.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)