Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
08/03/2018 - 14:15

Baba za kierownicą jest lepsza od faceta pod każdym względem. Takie są fakty

Kobiety lepiej radzą sobie za kółkiem. Tak, tak panowie. Taka jest prawda. Potwierdzają to policyjne statystyki. Czas pożegnać się ze stereotypem baby za kierownicą.

Prowadzą nie tylko zwykłe  osobówki. Dziś nikogo nie dziwi kiedy kręcą kółkiem tira, autobusu czy  kierują tramwajem. I robią to lepiej niż mężczyźni. Tak wynika z policyjnych, małopolskich  statystyk . Kobiety jeżdżą znacznie ostrożniej. W ubiegłym roku wśród sprawców wypadków przeważali  mężczyźni.

Czytaj też Sądecka baba za wyścigową kierownicą

Spośród 3078 wypadków odnotowanych w 2017 w Małopolsce , aż 2246 zostało spowodowanych przez mężczyzn.  Kobiety uznano za winne tylko w 177 sytuacjach.

- Z danych tych wynika, że w 73  proc.to właśnie mężczyźni przyczynili się do tych zdarzeń drogowych.  Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to w roku 2017  z winy kobiet na drodze śmierć poniosło 16 osób podczas gdy  z winy mężczyzn zginęły 104 osoby - przytacza policyjne statystyki  Sebastian Gleń, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji.

Znacznie mniej kobiet prowadzi także pojazdy pod wpływem alkoholu. Z danych wynika,  że w ciągu roku panie na podwójnym gazie spowodowały 14 wypadków - bez ofiar śmiertelnych, zaś panowie spowodowali ich 130, w których 13 osób poniosło śmierć - dodaje Gleń.

Pora zerwać też z kolejnym stereotypem.

Często zarzuca się kobietom, że nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, jednak policyjne statystyki dowodzą, że  to mężczyźnie popełniają więcej wykroczeń.  Jeżdżą znacznie szybciej,  częściej też nie ustępują pierwszeństwa zwłaszcza na przejściu dla pieszych.

- Kobiety jeżdżą wolniej i bezpieczniej, powodują mniej wypadków i rzadziej wsiadają za kierownicę po alkoholu - podsumowuje rzecznik.

[email protected] fot. archiwum. Krzysztof KlimekDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)