Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
19/04/2019 - 09:20

Ażurowe, malowane, jajeczne szkatułki. Wielkanocne pisanki Moniki Wąsacz w TVP

Monika Wąsacz potrafi z wydmuszek wyczarować cuda! Zdyniaka (Gmina Uście Gorlickie) została zaproszona do telewizji śniadaniowej TVP, gdzie pokazała, jak powstają jej pisanki, z których każda to prawdziwe dzieło sztuki! Zaprezentowała tym sposobem wielkanocne tradycje Beskidu Niskiego i rozsławiła ten region w całym kraju.

Monika Wąsacz, która ma nietypową pasję „pisanki” stała się znana nie tylko w Beskidzie Niskim. Przypadkiem, gdy była ze swoimi cudeńkami na Jarmarku w Gorlicach jej artystyczny talent zauważyła i opisała lokalna dziennikarka.

Dzięki temu artykułowi i mediom społecznościwym odnalazła ją ogólnopolska telewizja i zaprosiła do Warszawy.- "Odnaleźli mnie i moje prace w Internecie. Starannie zapakowałam delikatne  pisanki i wraz z mężem ruszyliśmy do stolicy.  W studiu prowadzący (przyp. aut. Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny) byli bardzo mili. Pytali, gdzie nabrałam takiego artystycznego zmysłu. Oczywiście, że w domu!"– wspomina artystka.

Monika Wąsacz w Zdyni (Gmina Uście Gorlickie) mieszka od urodzenia i nie wyobraża sobie innego miejsca, w którym mógłby być jej dom. Dla niej Wielkanoc jest przez cały rok! Pisanki to swoisty sposób na życie.

Malować zaczęła zaraz po ślubie. Maluje, drapie, wycina …Na wydmuszkach jajek kurzych, kaczych, gęsich, przepiórczych a nawet strusich, zakupionych w Internecie. W jej palcach powstają ażurowe cudeńka, obrazy na delikatnych skorupkach czy jajeczne szkatułki. Wśród pisanek nie ma dwóch identycznych!

Na antenie „Pytania na śniadanie” TVP 2 pokazywała, jak powstają wielkanocne, beskidzkie cudeńka. Z Moniką Wąsacz przeprowadziliśmy wywiad, który jeszcze dziś ukaże się w Sądeczaninie.info

(MK) fot. Moniki WąsaczDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)