Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 marca. Imieniny: Adrianny, Kazimierza, Wacława
22/02/2021 - 10:55

Aż 18 stopni na plusie - idzie wiosna i roztopy. Pogoda na tydzień, Nowy Sącz

W ostatnim tygodniu lutego na Sądecczyznę zawita przedwiośnie. Czeka nas dużo słońca i wysokie temperatury – nawet do 18 stopni Celsjusza. Topniejący śnieg może jednak narobić sporo kłopotów, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed roztopami.

Fot. SS

Na terenie powiatu nowosądeckiego do wtorku obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed roztopami. Sądeczanie powinni być też przygotowani na gęste mgły. W poniedziałek rewolucji na termometrach nie będzie, ale przez cały dzień będzie nam towarzyszyć słońce. We wtorek możemy spodziewać się 5 stopni Celsjusza na plusie, lekkiego wiatru i zachmurzenia.

Czytaj również: Pytamy służby antykryzysowe. Czy Sądecczyźnie grozi powódź?

Właścicieli samochodów ucieszy z kolei informacja o coraz cieplejszych nocach. Na początku tygodnia w Nowym Sączu możemy liczyć tylko na temperatury powyżej zera. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę nad ranem wskaźniki temperatur pokażą 4 kreski na plusie. Później będzie tylko lepiej, popołudniu możemy spodziewać się nawet 11 stopni Celsjusza. W czwartek natomiast na Sądecczyznę ma zawitać prawdziwa wiosna. Dzień będzie bezchmurny z dużą ilością ciepłego słoneczka, a termometry wskażą nawet 18 stopni na plusie.

W poprzednim tygodniu takie liczby pojawiały się tylko poniżej zera, więc ze względu na dość gwałtowną zmianę temperatury może podnieść się poziom wód w rzekach. IMGW ostrzega nie tylko przed topniejącym śniegiem i wezbraniami roztopowymi, ale też przed zatorami lodowymi. Spływające kry mogą utrudnić przepływ rzeki i podnieść jej poziom. Tak było w czwartek w Brzeznej na pobliskiej rzece. Zobacz więcej: W Podegrodziu mobilizacja, kra spiętrzona na rzece zagroziła mostowi i drodze

Piątek, 26 lutego, również minie nam pod znakiem słońca i wysokich temperatur. Niestety, pogoda prawdopodobnie nie dopisze na weekend. Wstępne prognozy na ostatnią sobotę i niedzielę lutego zapowiadają deszcz i spadek temperatury do 5 stopni Celsjusza. Póki co, Sądeczanom pozostaje cieszyć się ze słonecznego przedwiośnia w środku tygodni. (s.siwulska@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu