Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
28/05/2019 - 10:00

Autobusy MPK już nie zatrzymują się w Świniarsku i Małej Wsi!

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. To stare porzekadło nadzwyczaj trafnie opisuje koleje współpracy między samorządem Chełmca a Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Nowym Sączu. Autobusy MPK znów są zamknięte dla mieszkańców Świniarska i Małej Wsi.

Chełmiec od wielu lat nie chce, albo nie potrafi dogadać się z Nowym Sączem w kwestiach komunikacyjnych a dokładniej organizacji transportu zbiorowego. Mimo że „do szczęścia” potrzebna jest jedynie zgoda władz Chełmca na partycypowanie obsługi mieszkańców tej gminy przez nowosądecką spółkę. W tej sprawie śmiało można by było napisać epopeję przynajmniej w dwóch tomach. Jeden poświęcony byłby stałej współpracy, takiej jaką MPK zawarło z gminami ościennymi: Starym Sączem, Kamionką Wielką czy Podegrodziem a nawet Łąckiem, a której nijak nie może podpisać z Chełmcem. Drugi dotyczyłby organizacji połączenia szynobusowego między brzegami Dunajca na czas budowy nowego mostu heleńskiego.

Zobacz też: Autobusy nowosądeckiego MPK zatrzymują się w Małej Wsi i Świniarsku

W tym wypadku – nie nadużywając tego określenia – prawdziwym bohaterem okazał się były już prezydent Ryszard Nowak, który machnął w końcu ręką na malkontenctwo chełmieckie i zadecydował o tym, że autobusy MPK mają zatrzymywać się również na przystankach na terenie gminy Chełmiec, czyli w Świniarsku i Małej Wsi, przez które przejeżdżają w stronę gminy Podegrodzie. Nowak stanął na stanowisku, że w sytuacji kryzysowej, kiedy stary most heleński jest wyłączony, mieszkańcy gminy Chełmiec nie powinni ponosić konsekwencji za to, że gmina Chełmiec i MPK nie potrafią się dogadać.

Przypomnijmy też, że równie jednoznaczne było stanowisko wszystkich – byli jednomyślni – radnych gminy Chełmiec, którzy przyjęli uchwałę intencyjną, w której obligują wójta Chełmca, by ten w końcu dogadał się z nowosądeckim przewoźnikiem i władzami Nowego Sącza.

Zobacz też: Chełmiec: radni jednogłośnie za wspólną komunikacją z Nowym Sączem

Gdy do władzy w Nowym Sączu doszedł prezydent Ludomir Handzel zapanowało przekonanie, że kto jak kto, ale Handzel na pewno dogada się z wójtem Bernardem Stawiarskim, bo przecież obaj panowie na każdym kroku od kilku lat podkreślali, zaznaczali swoją jednomyślność w sprawach kluczowych dla rozwoju obu samorządów. Dziś śmiało możemy napisać, że na tym sielankowym obrazku pojawiła się pierwsza wyraźna rysa. Od kilku dni bowiem mieszkańcy gminy Chełmiec już na korzystanie z autobusów MPK liczyć nie mogą. Autobusy znów nie zatrzymują się w wymienionych wyżej miejscowościach.

Radny Jakub Ledniowski zaraz po tym jak zaalarmowali go mieszkańcy – sam mam mandat ze Świniarska i jest mieszkańcem tej miejscowości – interweniował w gminie. Poruszył ten temat również na ostatniej sesji pytając wprost: dlaczego autobusy już nie zabierają pasażerów z obu miejscowości. Tu sekretarz gminy zapewnił go publicznie: – Oczywiście rozmowy trwają, ale są na bardzo wstępnym etapie i nie chciałbym zdradzać szczegółów.

Zobacz też: Chełmiec: jednak nie będzie szynobusu z Marcinkowic do Nowego Sącza

Artur Boruta zastrzegł jednocześnie, że o tym, że autobusy się przestały się zatrzymywać systematycznie po otwarciu nowej przeprawy, władze gminy dowiedziały się dzień przed sesją, czyli 16 maja a wójt interweniował już w tej sprawie u prezydenta Nowego Sącza. – Więc uważamy to za nieporozumienie. Boruta podkreślił też że: -  zamykając drzwi na trasie autobusu, który jedzie dalej ktoś sobie ewidentnie szkodzi ponieważ nie chce mieć żadnych przychodów dodatkowych na tej trasie. Trochę jestem zdziwiony tym faktem.

Cała wypowiedź wybrzmiała jednak w tonie co najmniej optymistycznym. Dziś jednak nasza Czytelniczka, pani Anna Bocheńska zadzwoniła na infolinię MPK i usłyszała coś zupełnie innego. Zakaz zatrzymywania się na przystankach w gminie Chełmiec wprowadzono w ubiegły czwartek, czyli 23 maja. Obsługa tych przystanków była wprowadzona tylko na czas zamknięcia mostu. Mimo prowadzonych negocjacji nie udało się podpisać porozumienia z władzami gminy Chełmiec. Zakaz obowiązuje bezterminowo.

Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu