Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
15/04/2024 - 08:00

Armia się o was upomni. Kogo w Nowym Sączu mogą wziąć w kamasze

Obowiązkowa służba w armii to na razie historia, a pobór do wojska został zastąpiony kwalifikacją wojskową. Przez półtora miesiąca Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu sprawdzała kto nadaje się, by iść w kamasze. Na wezwanie musieli się stawić młodzi ludzie płci obojga. Panie stanowiły mniejszość.

Trzeba być gotowym na najgorsze

Czy tym razem młodym ludziom na to wezwanie mróz przebiegł po plecach? Wojna na Ukrainie  sprawia, że rutynowe stawienie się przed wojskową komisją kwalifikacyjną zyskuje inny wymiar. Ci, którzy pozytywnie przeszli weryfikację,  muszą być gotowi na  najgorsze. W razie wybuchu konfliktu zbrojnego zostaną powołani do armii. Przez półtora miesiąca w Nowym Sączu trwało sprawdzanie tego kto nadaje się w kamasze. Od stycznia 2008 roku, czyli nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony zostały zawieszone komisje poborowe. Ich miejsce zajęły komisje lekarskie. 

Kogo prześwietliła armia

W tym roku na wezwanie Wojskowego Centrum Rekrutacji musieli się stawić mężczyźni urodzeni w 2005 roku, także ci, którzy przyszli na świat w latach 2000-2004,  jednak nie mieli  określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Na tej liście byli też ci, którzy w latach 2022-2023 zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia czyli z kategorią B.  

Dziewczyny też mogą wezwać do armii

Przed komisję lekarską zostały też wezwane przedstawicielki płci pięknej. To kobiety urodzone w latach1997-2005, 199-2004, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Musiały się też  stawić panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię. W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu były też młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby.

Obowiązek stawienia się przed obliczem komisji dotyczy też przedstawicielek płci pięknej. To kobiety urodzone w latach 1997-2005, 99-2004, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Sprawdzanie tego czy nadają się do armii dotyczy też pań,  które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą naukę na uczelniach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię.

Wojskową weryfikację przeszli również młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat, którzy zgłosili się na ochotnika do tego, żeby stanąć przed komisją lekarską.

Jaki jest sądecki bilans sprawdzania tego, kto nadaje się kamasze?  

Na wezwanie stawiło się 1392 osób, w tym 150 kobiet.. Jakie sankcje karne czekają tych, którzy nie stawili się  przed oblicze wojskowej  komisji lekarskiej?  Grozi za to grzywna przymuszenia, albo przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.(jagienka.michalik@sadeczanin,info) fot. MONDziękujemy za przesłanie błędu