Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 marca. Imieniny: Jordana, Marcina, Róży
17/01/2021 - 12:30

Arkadiusz Mularczyk zostanie odwołany z KRS? Trwa wojna na oświadczenia

Czy poseł Arkadiusz Mularczyk zostanie odwołany z KRS? Wniosek do marszałek Sejmu złożyli w tej sprawie Cezary Tomczyk i Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej. Sądecki polityk poinformował natomiast, że w związku z pomówieniami z ich strony kieruje sprawę do prokuratury.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk i Robert Kropiwnicki poinformowali o złożeniu wniosku do marszałek sejmu o odwołanie z Krajowej Rady Sądownictwa posła Arkadiusza Mularczyka. Przekonywali, że pobierał on diety "za fikcyjne posiedzenia" Rady i tym samym "skompromitował polski Sejm".

O co dokładnie chodzi? W grudniu „Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że członkowie KRS dzięki wymyśleniu nowatorskiego mechanizmu, zarabiali 2 razy więcej. Chodziło o to że, jak podaje gazeta, niektórzy nie pracowali w komisjach działających w radzie wtedy, gdy wypadały posiedzenia plenarne, ale zaczęli spotykać się w innych terminach. Spotkania te miały głównie formę zdalną. Sprawiło to, że wypłacane były dwie diety zamiast jednej.

Zobacz także: Sebastian Pitoń. Kim jest i co zapowiada w czasach pandemii

W grudniu na posiedzeniu plenarnym sędzia Leszek Mazur stwierdził, że jeśli pieniądze będą wydawane w takim tempie, to ich pula skończy się już w połowie roku. Jednocześnie złożył wniosek, który miał na celu umożliwienie mu ustalanie samodzielnie terminu posiedzeń, co w ostateczności zostało przegłosowane.

14 stycznia zarówno Mazur, jak i rzecznik prasowy KRS Maciej Mitera zostali odwołani, co uzasadniono „utratą zaufania”. Posłowie Tomczyk i Kropiwnicki w złożonym przez siebie wniosku wyrażają obawy, że w związku  z tym poseł Mularczyk ma teraz najwyższą pozycję w KRS, co jest według nich skrajnym upolitycznieniem tego organu.

- Składamy wniosek do marszałek Sejmu o usunięcie posła Mularczyka z KRS, który z ciała, które powinno stać na straży wymiaru sprawiedliwości i jego jakości, zrobił ciało, które de facto sprowadza się do wypłacania diet za fikcyjne posiedzenia do jego portfela - mówił poseł Tomczyk.

Zobacz także: Militaria zyskują na popularności. Coraz więcej broni w naszych domach

Arkadiusz Mularczyk poinformował na Twitterze, że w związku z pomówieniami, kieruje sprawę do prokuratury.

Nie pozostało to bez odpowiedzi. Cezary Tomczyk zapowiedź sądeckiego posła skomentował następująco - Kolega prokurator zawsze pomoże upadającej władzy. Do szczepienia pierwsi, do odpowiedzialności ostatni. Zmienimy to – napisał na Twitterze. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021