Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
19/12/2017 - 17:45

Aresztują senatora Koguta? "Sam złożę immunitet". Prokuratura Krajowa stawia trzy zarzuty!

Po zatrzymaniu syna senatora przez CBA, Prokuratura Krajowa złożyła wniosek do marszałka Senatu o uchylenie immunitetu senatora PiS Stanisława Koguta. Dlaczego?

- Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z prowadzonym przez swoją Delegaturę w Krakowie śledztwem, które dotyczy podejmowania się pośrednictwa w załatwianiu spraw w zamian za korzyści majątkowe, przy powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych, samorządowych i innych, zatrzymało dziś rano pięć osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne. 

Zobacz: Syn senatora PiS Stanisława Koguta zatrzymany przez CBA w sprawie korupcji przy inwestycjach w Krakowie

Wśród tych osób jest syn senatora. Prokuratura zamierza dowieść, że senator Stanisław Kogut miał w tym swój udział i chce mu postawić trzy zarzuty, w tym przyjęcia korzyści majątkowej o wartości miliona złotych.

(…) Senator miał powoływać się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, u Prezydenta Miasta Krakowa i u Wojewody Małopolskiego (…) pośredniczyć w załatwianiu sprawy administracyjnej. Miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie – twierdzi w oświadczeniu PK. Połowa z miliona miała być darowizną na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu.

Drugi zarzut dotyczy przyjęcia przez senatora korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych  i związany jest z zaangażowaniem Stanisława Koguta w zawarcie umowy między PKP S.A. w a innym podmiotem gospodarczym.

- Na mocy tej umowy krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie – tłumaczy Prokuratura Krajowa w oświadczeniu.

Trzeci zarzut dotyczy łapówki, którą senator Kogut miał przyjąć w zamian za pomoc skazanemu

- Powołując się na wpływy w Areszcie Śledczym w Krakowie, senator miał pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – twierdzi w oświadczeniu Prokuratura Krajowa.

Przy czym Prokuratura podkreśla w oświadczeniu, że komisja penitencjarna Aresztu Śledczego w Krakowie 28 kwietnia 2016 roku faktycznie podjęła decyzję o skierowaniu skazanego do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego.

Rozmawialiśmy z senatorem Stanisławem Kogutem przez telefon. Polityk jest w akurat w Warszawie, ale zarzuty przyjmuje z otwartą przyłbicą; mówi, że jako człowiek honorowy sam złoży immunitet i złoży wyjaśnienia. Umówił się z nami na dłuższą rozmowę przed kamerami TV Sądeczanin.info, w piątek 22 grudnia, tuż po powrocie ze stolicy.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że senator Stanisław Kogut został zawieszony w prawach członka partii. 

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)