Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
10/03/2017 - 10:10

Apteki w Starym Sączu jednak nieczynne w święta? Starostwo: nie mamy takich informacji

Czytelnik ze Starego Sącza zgłosił się do nas z informacją, że w ubiegłą niedzielę, 2 marca, usiłował kupić leki w aptece, która według harmonogramu pełniła właśnie dyżur świąteczny. - Drzwi były zamknięte, a na witrynie wisiała kartka, że dyżur całodobowy i świąteczny pełnią apteki w Nowym Sączu – opowiada.

Przypomnijmy, że Rada Powiatu Nowosądeckiego 30 grudnia 2016 podjęła decyzję w sprawie dyżurów aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, w niedziele i święta i inne dni wolne od pracy na terenie gmin Stary Sącz i Krynica Zdrój w 2017 roku. Zgodnie z zapisami w uchwale, co tydzień taki dyżur pełnić miała inna apteka – albo jednak sześciu położona w samym Starym Sączu, albo ta w Barcicach.

Sama uchwała wzbudziła protest aptekarzy zarówno w Krynicy jak i w mieście św. Kingi. Barbara Jękot – prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej, w piśmie do Starostwa Powiatowego argumentowała, że uchwała Rady Powiatu Nowosądeckiego została podjęta z naruszeniem prawa materialnego i spotkała się z negatywną opinią samorządu aptekarskiego, co jednak nie zostało wzięte pod uwagę przez radnych. Samorządowcy nie dali także właścicielom aptek czasu do ewentualnego ustosunkowania się lub dostosowania do wymogów uchwały. 

Zobacz też: Czy to już wojna o nocne apteki w Starym Sączu?

Docierały do nas informacje, że krynickie apteki zbojkotowały uchwałę Rady Powiatu Nowosądeckiego. Aptekarze wywieszali kartki, że najbliższa całodobowa apteka mieści się w Nowym Sączu przy ul. Lwowskiej i ul. Długosza. W niedzielę taką samą kartkę na drzwiach apteki znalazł mieszkaniec Starego Sącza.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim czy do władz samorządowych docierają informacje, że farmaceuci nie otwierają swoich aptek.

- Nic takiego do nas nie dotarło. Być może był to jednorazowy przypadek – powiedział Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza.

Czy jakakolwiek skarga wpłynęła do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu?

- Nie mieliśmy żadnych skarg od mieszkańców na działalność aptek w Starym Sączu – odpowiada Maria Olszowska, rzecznik prasowy starostwa.

- Jednym z głównych zadań samorządu powiatowego jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy licznie przybywają na Sądecczyznę (zgodnie z art. 94 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne). Jednym z aspektów tego bezpieczeństwa jest zapewnienie całodobowego dostępu do opieki lekarskiej i leków mogących uratować zdrowie i życie.

W przypadku Starego Sącza, sam burmistrz Jacek Lelek wnioskował (po rozmowach z mieszkańcami) o wpisanie w harmonogram dyżurów całodobowych. Rada Powiatu Nowosądeckiego, która konsultowała harmonogram ze stronami, przychyliła się do tego wniosku mając na uwadze „potrzeby ludności, zapewnienie dostępności świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i dni wolne od pracy” – art. 94 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne – dodaje.

Co może grozić właścicielowi apteki, który nie wykonuje uchwały Rady Powiatu?

- W przypadku odmowy pełnienia dyżuru przez apteki, zastosowanie znaleźć może art. 103 ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne: 
Art. 103. 2. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie, jeżeli: 3) apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych – odpowiada rzeczniczka starostwa.

(KB)

Fot. arch.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020