Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
22/09/2012 - 06:14

Amfiteatr w hotelu? Zobacz jak może wyglądać Sądecka Wenecja

Oferta złożona przez INTER-BUD z Krakowa, warta ponad 51 mln zł wciąż oceniana jest przez specjalistów. Nie zapadła jeszcze decyzja, czy miasto powierzy właśnie tej firmie wykonanie Sądeckiej Wenecji. Jak ma zmienić się prawy brzeg Dunajca i Park Strzelecki? Nakreśla to 54-stronicowy „Program funkcjonalno-użytkowy”.
Opis „Sądeckiej Wenecji” przygotowany został przez Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Nowego Sącza. Określa on obszar inwestycji, czyli międzywale rzeki Dunajec, odcinek od mostu kolejowego do ujścia potoku Dąbrówka z przyległymi terenami oraz terenu „Parku Strzeleckiego”. W programie opisane zostały też dokładnie wymogi do poszczególnych zadań wchodzących w skład inwestycji.
Jako pierwszy ma powstać tor kajakowy z basenem startowym i odcinkiem bezpieczeństwa, który musi mieć układ widowni (miejsca wyłącznie stojące), pozwalające na przeprowadzanie zawodów sportowych także na poziomie międzynarodowym. Odcinek startowy powinien mieć minimum 120 m, jego szerokość 12-14 m. Co więcej tor kajakowy nie powinien znajdować się w głównym korycie Dunajca, żeby nie stwarzać przeszkód. Przy torze swoje miejsce ma znaleźć mała elektrownia wodna. Molo z punktem widokowym, które biec będzie prostopadle do linii wału oraz do brzegu to kolejny element Sądeckiej Wenecji.
Wykonawca otrzymał wolną rękę co do połączenia zagospodarowanego terenu nad Dunajcem z Parkiem Strzeleckim. Mają to być jedynie ścieżki pieszo-rowerowe, ale o ich biegu mógł zadecydować wykonawca inwestycji.
Park Strzelecki ma zmienić się całkowicie. Z propozycji przestawionej przez INTER-BUD wynika, że zniknie całkowicie amfiteatr w formie muszli koncertowej, z którą sądeczanie kojarzą to miejsce. Amfiteatr ma być zadaszony dlatego będzie z niego można korzystać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Scena posiadać będzie zaplecze techniczne i socjalno-sanitarne. W okolicy powstać mają dwa całoroczne obiekty małej gastronomii i handlu z możliwością sezonowego poszerzenia działalności o letni ogródek gastronomiczny.
Program opracowany przez miejskich urzędników zakłada także budowę hotelu o standardzie minimum ***, na 50-60 miejsc noclegowych w pokojach maksimum dwuosobowych. W budynku powinno się znaleźć pełne zaplecze gastronomiczne i sala wielofunkcyjna na 10-150 osób. W ofercie przekazanej miastu krakowska firma zaproponowała nowatorskie rozwiązanie. Przedstawiła projekt hotelu połączonego bezpośrednio z amfiteatrem. Jedna ze ścian hotelu miałaby prowadzić po skosie. Na niej umieszczona byłaby widownia.
Wykorzystane mają zostać istniejące korty tenisowe, które po modernizacji w okresie zimowym będą zamieniać się w lodowisko. W parku przybędzie zieleni. Powstanie wielofunkcyjny stały plac zabaw dla dzieci i być może – bo nie są wymagane obligatoryjnie – mini park linowy dla dorosłych i dzieci oraz boisko wielofunkcyjne. Wykonawca ma także przygotować maksymalną ilość miejsc postojowych dla samochodów osobowych, parking w okolicy pętli autobusowej przy ul. Ogrodowej oraz w okolicy głównego wejścia na teren parku.
To, czy Sądecka Wenecja będzie wyglądać tak, jak na prezentowanych przez nas zdjęciach – propozycjach, jakie złożyła w ofercie przetargowej krakowska firma INTER-BUD, zależy od tego czy miasto przyjmie ofertę. Na razie trwają konsultacje, bo kwota jaką zaproponował jedyny oferent przetargu jest prawie dwukrotnie wyższa od tego, co władze zakładały przeznaczyć na stworzenie Sądeckiej Wenecji i modernizację Parku Strzeleckiego.

(ALF)
Fot. Projekt przedstawiony przez krakowską firmę






Dziękujemy za przesłanie błędu