Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
14/01/2022 - 15:45

Ależ zmiana! Koniec remontu gorlickiego "Sokoła". Będziecie w nim mogli to robić

Gorlicki „Sokół” wraca do korzeni. Zakończył się już remont, dzięki czemu budynek odzyskał dawny blask. Co ciekawe, poza działalnością kulturalną, będzie to od teraz również siedziba stowarzyszeń sportowych. Powstała tutaj m.in. sala sportów walki. Co o inwestycji mówi burmistrz Rafał Kukla?

Remont historycznej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gorlicach rozpoczął się w czerwcu 2020 roku. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, którego korzenie sięgają początków XX wieku.

Prace właśnie dobiegły końca, dzięki czemu odzyskał swój dawny, niepowtarzalny blask. Teraz jest jednym z najpiękniejszych, jakie znajdują się w Gorlicach. - Remont „Sokoła" objął m.in. przywrócenie historycznego wyglądu elewacji, termomodernizację obiektu, wymianę pokrycia dachowego, remont wszystkich pomieszczeń wewnątrz oraz wymianę instalacji wewnętrznej (m.in. wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, c.o.) – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Gorlicach.

- Ponadto zagospodarowano piwnice, gdzie obecnie znajdują się m.in. sauny, szatnie i toalety oraz poddasze, gdzie powstała sala sportów walki. Zamontowana została też winda oraz platforma przyschodowa, a obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dziedzińcu przesunięty został mur oporowy oraz wykonano parking – dodaje magistrat.

Nad wejściem pojawił się odrestaurowany pomnik Sokoła, odtworzone zostały też wszystkie detale (m.in. herby Orła i Pogoni). Warto zaznaczyć, że obiekt będzie teraz siedzibą dla stowarzyszeń sportowych. Pierwszymi, które zajmą jego powierzchnię będą: Gorlicki Zapaśniczy Klub Sportowy, Międzyszkolny Klub Sportowy "Radość", Gorlicki Klub Pływacki "Fala" i Stowarzyszenie Gorlicki Klub Sportów Walki.

W dalszym ciągu budynek będzie też pełnił funkcję kulturalną. Kilka dni temu odbyło się w nim spotkania noworoczne. – Cieszę się, że przy wykorzystaniu środków zewnętrznych udało nam się dokonać tej rewitalizacji. Obiekt na przestrzeni lat niszczał. Dzięki dotacji, przywróciliśmy budynkowi jego historyczną funkcję oraz zrekonstruowaliśmy pierwotny wygląd – mówi w rozmowie z „Sądeczaninem” burmistrz Gorlic, Rafał Kukla.

- To bardzo ważne, że udało się go odnowić, bo stał się jednym z najpiękniejszych obiektów naszego miasta. – dodaje burmistrz. Łączny koszt remontu to około 6 milionów złotych, ponad 4 miliony pochodziły z dofinansowania. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: UM Gorlice)

Nowy blask gorlickiego "Sokoła"
Zakończył się remont gorlickiego "Sokoła". Budynek wkrótce stanie się siedzibą stowarzyszeń sportowych.


Dziękujemy za przesłanie błędu