Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
18/03/2023 - 14:10

Ale zamieszanie! Miało być dużo taniej, będzie drożej. Opłaty jednak idą w górę

Niczego nie można być dzisiaj do końca pewnym. Najlepiej pokazuje to historia z Gorlic. Tamtejszy Urząd Miasta informował nie tak dawno, że dzięki przyjętej ustawie, rachunki za ciepło będą niższe. Interpretacja przepisów okazała się jednak błędna…

Ceny ciepła w Gorlicach

Wszyscy mieszkańcy z niepokojem patrzą każdego dnia na stale rosnące ceny. W porównaniu z poprzednimi miesiącami droższe jest niemal wszystko. Możemy to zobaczyć praktycznie na każdym kroku. Nową taryfę dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Gorlicach przyjął również Urząd Regulacji Energetyki. Wywołało to spore zamieszanie.

Na początku marca gorlicki Urząd Miasta poinformował, że zmiana taryfy nie będzie miała wpływu na wzrost cen. Miało to być możliwe dzięki ustawie zapewniającej górny limit sprzedaży na poziomie 103,82 zł netto/GJ i zakładającej rekompensatę różnicy jako dopłatę dla dostawców energii cieplnej.

Błędna interpretacja przepisów w Gorlicach

Ta wersja jest już jednak nieaktualna. Gorlicki magistrat przekazał bowiem, że… interpretacja przepisów była błędna.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska stoi na stanowisku, że MPGK zobowiązane jest zastosować średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą (czyli wspomniane wcześniej 103,82 zł) jednak powiększoną o średnią stawkę opłat za usługi przesyłowe. Zastosowanie nowej taryfy (od 15 marca 2023 roku) w oparciu o wytyczne ministerstwa spowoduje, że cena 1 GJ dla odbiorcy końcowego wzrośnie średnio o ok. 10% - tłumaczą urzędnicy.

Historia jest zatem niecodzienna, a radość mieszkańców okazała się przedwczesna. Mieli płacić o 30 proc. mniej, a będą musieli wydawać na ciepło o 10 proc. więcej. - Podwyżki cen ciepła są problemem wszystkich samorządów i odbijają się na kieszeniach mieszkańców – nie mają wątpliwości gorliccy urzędnicy. ([email protected], fot.: JM/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu