Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
27/10/2022 - 15:10

Ale to byłaby zmiana! Będziemy wybierać więcej posłów i senatorów?

Czy w niektórych okręgach wyborczych zmieni się liczba wybieranych posłów i senatorów? Wnioskuje o to Państwowa Komisja Wyborcza. Zmiany objęłyby m.in. województwo małopolskie.

Wniosek PKW do marszałek Sejmu Elżbiety Witek

Po raz ostatni wybory parlamentarne odbywały się w 2019 roku. Jak pamiętamy, Sejm zdobyło wówczas Prawa i Sprawiedliwość, uzyskując bezwzględną większość. Kolejne wybory do Sejmu i Senatu czekają nas już w przyszłym roku. Być może dojdzie do zmian.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak skierował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o zmiany granic okręgów wyborczych i wybieranych w nich posłów. - Komisja zwraca uwagę, że aktualny podział na okręgi wyborcze określone w załącznikach do ustawy narusza przepisy kodeksu wyborczego – czytamy.

Jak pisze dalej przewodniczący, PKW ustaliła, że liczba mieszkańców kraju wynosi 36 075 160. Norma przedstawicielska w wyborach do sejmu to zatem 78 424 mieszkańców na jeden mandat. W całym kraju mamy 41 okręgów wyborczych, ale w niektórych zmieniła się liczba ludności. PKW wnioskuje zatem o nieco inny rozkład mandatów.

Zmiany w wyborach do Sejmu i Senatu

Zmiana dotknęłaby m.in. okręgu nr 13 – Kraków II. Obecnie wybieranych jest z niego 14 posłów, a według postulowanych zmian powinno ich być 15. Najbardziej skorzystałby na tym okręg Warszawa II, w którym przybyłoby aż 2 posłów. Po jednym przedstawicielu miałyby stracić m.in. okręgi Katowice II, Elbląg, Legnica czy Łódź.

Bez zmian pozostanie natomiast sądecki okręg nr 14. Tutaj w dalszym ciągu do sejmu wybranych zostanie 10 posłów. Przypomnijmy, że obecnie są to: Barbara Bartuś, Jan Duda, Andrzej Gut-Mostowy, Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Anna Paluch, Edward Siarka, Patryk Wicher, Elżbieta Zielińska (wszyscy PiS), Jagna Marczułajtis-Walczak (KO) i Urszula Nowogórska (PSL).

PKW przeanalizowała także ilość wybieranych senatorów. Jak się okazuje, w Małopolsce i na Mazowszu jest ich zbyt mało, a na Śląsku za dużo.

Czy zmiany wejdą w życie? Tego póki co nie wiemy. Nie brakuje jednak głosów, że wzmocniłyby one okręgi, w których dominuje opozycja. Przypomnijmy, że podobne postulaty były przez PKW wysuwane również w 2014 i 2018 roku. Nic z nich wówczas nie wyszło. ([email protected], fot.: JM/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu