Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/07/2013 - 08:10

Albo pracujesz, albo się opiekujesz – nowe przepisy o świadczeniach rodzinnych

1 stycznia bieżacego roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy o świadczeniach rodzinnych, ale znacznej części pobierających zasiłki opiekuńcze uprawnienia wygasły dopiero 30 czerwca. Złożyli nowe wnioski od 1 lipca i… spotkali się z odmową.
Nowe przepisy mówią wyraźnie, że by uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy trzeba zrezygnować z zatrudnienia.
Do 30 czerwca 2013 r. z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu 621 osób pobierało świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r.
Od 1 stycznia do 25 lipca 2013 o specjalny zasiłek opiekuńczy zostało złożonych 211 wniosków z czego: 152 wnioski zostały rozpatrzone, 48 wniosków jest w trakcie rozpatrywania, 11 wniosków zostało bez rozpatrzenia, ponieważ wnioski nie zostały uzupełnione przez strony w wyznaczonym terminie.
Ośrodek w tym czasie wydał 152 decyzje odnośnie specjalnego zasiłku opiekuńczego, z czego: 125 decyzji odmawiających przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego i 27 decyzji przyznających tenże zasiłek.
- Główną przyczyną odmów specjalnego zasiłku opiekuńczego był brak spełnienia warunku dotyczącego rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną osobą. Kolejną przyczyną było przekroczenie kryterium dochodowego, które wynosi 623 zł na osobę – informuje Józef Markiewicz, dyrektor MOPS w Nowym Sączu.
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego na dzień 25 lipca 2013 zostały złożone 53 odwołania od decyzji Ośrodka odmawiających specjalnego zasiłku opiekuńczego. SKO rozpatrzyło 14 odwołań i wydało 14 orzeczeń utrzymujących w mocy decyzje MOPS.
- Zdarzały się przypadki, że osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne podejmowała zatrudnienie. Dotyczyło to 10 osób. Osoba która właśnie skończyła edukację i nie pracowała, a wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego nie spełnia jednego z warunków zawartego w art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych tj. rezygnacji z zatrudnienia. Do chwili obecnej pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie mają problemów z interpretacją obowiązujących przepisów dotyczących świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Świadczy o tym fakt, iż Samorządowe Kolegium Odwoławcze na 14 rozpatrzonych odwołań wydało 14 decyzji utrzymujących w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji – dodaje Józef Markiewicz.
- W Gminie Chełmiec do końca czerwca z zasiłków opiekuńczych korzystało 180 osób. Od lipca wnioski o takie świadczenie złożyło 97 osób, 66 zostało załatwionych odmownie, tylko 7 pozytywnie, pozostałe są w trakcie rozpatrywania – mówi Teresa Duda z Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Gminy w Chełmcu. – Do tej pory złożono około 15 odwołań do SKO, około 10 zostało rozpatrzonych, wszystkie negatywnie, czyli nasza decyzja była zgodna z przepisami. Nie mamy problemu z interpretacją tych przepisów, one są jednoznaczne, nie pozostawiają wątpliwości. Żeby uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy trzeba zrezygnować z pracy i poświęcić się opiece – dodaje Teresa Duda.
Według „Rzeczpospolitej” ponad połowa z 244,7 tys. osób, które otrzymywały świadczenia do końca ub.r. w całej Polsce, może spotkać się z odmową ich ponownego przyznania. Znowelizowane przepisy mają nie dopuścić do sytuacji, kiedy ktoś pobierał specjalny zasiłek opiekuńczy i jednocześnie pracował. Teraz trzeba się zdecydować: albo praca, albo opieka.

JG
Fot. sxc.hu, MIGA
 






Dziękujemy za przesłanie błędu