Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
23/07/2014 - 09:45

Akowiec Stanisław Chrobak będzie miał pomnik

Bartkowa -Posadowa w Gminie Gródek nad Dunajcem chce upamiętnić swojego bohatera - Stanisława Chrobaka ps. ,,Rak", żołnierza Armii Krajowej, zastępcę dowódcy III plutonu AK ,,Zygmunt I", poległego 27 lipca 1944 r. w czasie akcji ,,Burza". Dokładnie w rocznicę śmierci zostanie odsłonięty jego pomnik.
O wybudowanie pomnika zabiegała rodzina „Raka”. Postument stanie na prywatnej działce w Bartkowej-Posadowej, należącej do Ryszarda Kubackiego. Jego ojciec walczył ze Stanisławem Chrobakiem w jednym oddziale. W miejscu gdzie stanie postument 70 lat temu „Rak" stoczył swoją ostatnią, śmiertelna walkę. Miał 23 lata

Kultywowaniem pamięci bohatera zajmuje się Dawid Chrobak, radny powiatu tarnowskiego. Słynny żołnierz AK był jego stryjecznym dziadkiem. Z dumą opowiada rodzinna historię

- „Rak” był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Wojna przerwała jego dalszą edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował prawo. Był zastępcą dowódcy III Plutonu Armii Krajowej ,,Zygmunt I” w stopniu podchorążego i członkiem drużyny dywersyjnej. III Pluton Gminy Zakliczyn obejmował wioski: Paleśnica, Borowa, Bieśnik oraz poza gminą Zakliczyn: Podole, Posadowa, Roztoka - Brzeziny, Jelna, częściowo Rożnów. Wśród działań tzw. małej dywersji tej drużyny, można wymienić: rozrzucanie kolców na szosie Zakliczyn - Nowy Sącz przez Paleśnicę oraz na szosie Wojnicz - Zakliczyn, zrywanie drutów łączności telefonicznej Tarnów - Nowy Sącz.

Patrol dywersyjny, w skład którego wchodził Stanisław Chrobak zajmował się również rozbrajaniem Niemców np. na drodze pomiędzy Filipowicami a Stróżami. Patrole dywersyjne wykonywały także kary chłosty volksdeutschom i likwidowały bimbrownie. W rodzinnym domu „Raka” w Paleśnicy odbywały się spotkania, narady i szkolenia. Prowadzano tam również egzamin kursu podchorążych i produkcję butelek zapalających. Należąc do komórki wywiadowczo – nasłuchowej tłumaczył z języka angielskiego i niemieckiego na język polski pozyskane informacje. Informacje uzyskane z nasłuchu udostępniano w formie notatek zainteresowanym, pełniły one ważną rolę w szeptanej propagandzie.

Chrobak zginął 27 lipca 1944 roku  podczas zasadzki na niemiecki transport w  Posadowej  w czasie trwającej Akcji ,,Burza”.

Dawid Chrobak zaprasza wszystkich na odsłonięcie pomnika.

- Plac, na którym stanie postument jest usytuowany na polanie w Bartkowej - Posadowej. Łatwo tam trafić, bo znajduje się przy drodze nr 975 na trasie Nowy Sącz - Tarnów.

Uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę 27 lipca o godz. 15.00.

(mika)
Fot: archiwum rodziny Chrobaków
 
Dziękujemy za przesłanie błędu