Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
28/08/2013 - 12:56

Akcja krwiodawstwa. Już 16 osób oddało krew

Od samego rana pod Intermarche przy ulicy Lwowskiej trwa akcja Polskiego Centrum Krwiodawstwa. Rejestracje odbywają się w mobilnym punkcie poboru krwi – autobusie. Do tej pory krew oddało 16 dawców, organizatorzy szacują, że wzorem lat ubiegłych, tak i tym razem zgłosi się do nich około 40 osób.
Już od sześciu lat w całej Polsce organizowane są letnie akcje poboru krwi. – Wakacje są takim wyjątkowym momentem, ludzie podróżują, częściej zdarzają się różne wypadki i tej krwi potrzeba zdecydowanie więcej – mówi Mieczysław Orczykowski, wiceprezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Sączu.
Trzeba też pamiętać, że osoby które regularnie oddają krew również wyjeżdżają, co oczywiście wpływa na ilość krwi. Największe zapotrzebowanie jest na grupy krwi 0. – Każda zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia może zostać dawcą – mówi Orczykowski. Czasowymi przeciwwskazaniami do oddawania krwi są przebyte choroby zakaźne, zabiegi, operacja, a także ciąża czy połóg.
Również strażacy potwierdzają, że okres wakacyjny to czas, gdy zapotrzebowanie na krew znacznie wzrasta.
- Straż Pożarna już od kilku lat sukcesywnie włącza się w akcje organizowane przez PCK, sami również organizujemy takie akcje na terenie jednostek – mówi młodszy kapitan Dariusz Cieśla z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. - Popieramy takie inicjatywy i chętnie uczestniczymy w tego typu akcjach. W tym roku w Krynicy i Nowym Sączu strażacy zebrali 36 litrów krwi.
Dzisiejsza akcja trwa od samego rana. - Jesteśmy tutaj od godziny 8.30 – mówi Beata Doniec, zastępca koordynatora krwiodawstwa w Nowym Sączu. - Do tej pory pobraliśmy krew od 16 osób, mamy nadzieję, że będą jeszcze chętni. Zgłaszają się osoby w różnym wieku, młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni.
Rejestracja kończy się o godzinie 13.30, później będzie pobierana krew od dawców.

KID
Fot. KID


Dziękujemy za przesłanie błędu